Ahşap Boyama

Ahşap Boyama

Son yıllarda ahşap boyama, bir hobi türü olarak öne çıkmakta olsa da kendi sektörünü oluşturmasıyla yeni fırsatlara da yol açmaktadır. Her geçen gün açılan ahşap boyama atölyesi sayısı artarken, birçok eğitim kurumunca da bu işi haklıyla öğrenmek isteyenler için ahşap boyama kursları verilmektedir. Diğer taraftan ahşap boyama sektörü de kendi piyasasını oluşturmaktadır. Örneğin; hobi malzemeleri satan işletmeler, satıştaki ürünlerine ahşap boyası, ahşap hobi malzemeleri, ahşap boyama fırçaları gibi ahşap boyama malzemelerini eklemektedir. Eğer mobilyalarınızdan sıkıldığıysanız ya da hobi olsun diye ahşap boyamak istiyorsanız, yaşadığınız şehirde mutlaka ahşap boya malzemeleri satan bir işletme bulabilirsiniz. Diğer taraftan bahse konu malzemelere internetten de çok rahat ulaşabilirsiniz.

Tıpkı ev boya badana işlemi gibi ahşap boyama işlemi de dikkat gerektiren, uygun malzemeleri uygun koşullarda kullanılması ile ancak güzel bir sonuç doğuran bir iştir. Bu yazımız da ahşap boyama nedir, ahşap boyama malzemeleri nelerdir, ahşap boyama teknikleri nedir, ahşap boyama nasıl yapılır sorularına cevap vermeye ve ahşap boya çeşitleri ile ahşap boya fiyatlarını da incelemeye çalışacağız.

Ahşap Boyama Nedir?

Evinizde ya da ofisinizde bulunan ahşap bir malzemeyi ya da dışarıdan aldığınız boyasız bir ahşap malzemeyi (örneğin; köpek kulübesi ya da kedi evi)  dilediğiniz renge ahşap boyası (su bazlı boya) ile boyamanız demektir.

Ahşap Boyama Malzemeleri Nelerdir?

Ahşap boyama yapabilmeniz için öncelikli ahşap bir malzemeye ihtiyacınız olacak. Sonra ahşap boyası, uygun ölçüde fırça, gazete ya da peçete, sıfır zımpara ve boyayı içinde sulandıracağınız bir su kabı. Bu malzemeleri tedarik ettiğiniz zaman yapmanız gereken tek şey, bismillah deyip işe koyulmak olacaktır.

Ahşap Boyama Nasıl Yapılır?

Boyamak istediğiniz ahşap parçayı öncelikli olarak sıfır numara zımpara ile güzelce zımparalayın. Zımparalama işinin amacı yüzeyi pürüzsüz hale getirmektir. Eğer ahşap yüzeyinde boşluklar varsa macun yardımı ile boşlukları da doldurmanız gerekir. Zımpara işleminde sonra ıslak bir bezle ahşap parçayı silin ki yüzey tozsuz bir hale gelsin. Ahşabınız bir taraftan kururken biz de ahşap boyanızı su kabının içine uygun miktarda dökelim ve yeterli miktarda su ile karıştırarak uygun kıvama getirelim. Peki, uygun kıvamdan kasıt nedir? Kulak memesi kıvamı uygun mu? Tabii ki de HAYIR. Uygun kıvam; boya su kıvamı kadar akıcı olmamakla beraber macun kıvamında da olmamasıdır. Boyayı iyice karıştıralım ki boya ile su homojen karışsın ve partiküller kaybolsun. Aksi takdirde yüzey üzerinde boya partkülleri olacaktır. Boyamız kıvama erdi. Ahşabımız kurudu. Şimdi uygun bir fırça ile ahşabınızı boyamaya başlayın. Buradaki tavsiyem ise boyayacağınız parçayı uygun kıvama getirdiğiniz boya miktarının yeteceği ölçüde belirlemeniz olacaktır. Fırçayı boya daldırdıktan sonra gazete ya da peçete vasıtasıyla fazlalık boyayı silin. Boyama işlemi bittikten sonra ahşap malzemenizi kurumaya bırakın. Tam bir kaplama olmamış ise yukarıdaki işlemi bir defa daha yapın. Genelde tam kaplama işlemi üçüncü defa boyama işleminden sonra olacaktır. Kimi zaman ikinci kat boyamada da gönlünüzce bir işlem ortaya çıktığını tecrübe edeceksiniz.

Artık ahşap boyama işlemi için genel bilgileri öğrendiniz, geriye kalan ise biraz cesaretle elinize fırçayı almanız ve işe koyulmanızdır. Hobi olarak başlayacağınız bu işi ileride profesyonel hale getirerek para kazanabilirsiniz.

Ahşap Boya Fiyatları

Her şeyde olduğu gibi ahşap boyasında da fiyatlar markaya, kaliteye ve miktara göre değişmektedir. Burada size tavsiyemiz kaliteden taviz vermemiz olacaktır. Zira iyi boyama kaliteli boya ile sağlanacaktır. En   çok satılan ahşap boya markaları aşağıdadır. Bu markalara göre internetten fiyat araştırması yapabilir ve yaşadığınız şehirdeki ahşap boyama malzemeleri satan işletmelerden alabilirsiniz.

Rich Ahşap Boyası

Cadence Ahşap Boyası

Golden Art Ahşap Boyası

Louvre Akrilik Boyası

Diğer taraftan “ahşap boyama yapabiliyorsam ev de boyarım” diyorsanız eğer, "boya badana" yazımız için buraya, "boya seçimi ve miktarı" için ise buraya tıkalıya bilirsiniz.