Araç Lastiğinin Önemi

Araç Lastiğinin Önemi

Araç Kullanmaya Başlamadan Önce Alınması Gereken Tedbirler Nelerdir?

Eğer bir araç kullanıcısı iseniz aracınızı kullanmadan önce yapmanız gereken çok sayıda emniyet tedbiri vardır. Bunlar; kış mevsimine girerken motor suyunuza antifriz koymaktan, motor bakımlarını zamanında yapmaya varıncaya kadar çeşitlendirebilir. Biz bu makalemizde en az emniyet kemeri kadar hayati öneme sahip, oto lastik konusunu inceleceğiz.

Lastiklerinin Durma Mesafesine Etkisi Nedir?

Ehliyet sahibi herkesin çok iyi bildiği gibi durma mesafesi lastiklerinizin durumu ile doğrudan ilintilidir. Lastiklerinizin kullanım ömrü tükenmiş, deforme olmuş ya da uygun hava basıncı ile şişirilmemiş ise durma mesafeniz artacaktır. Mevsimine uygun lastikleriniz aracınızda takılı ise fren sistemleriniz de iyi durumda ise durma mesafeniz standartlar dahilinde olacaktır. http://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Trafik/DurmaIntikal.aspx linkinden eğimsiz ve kuru asfalt yolda araçların hızlarına göre durma mesafeleri inceleyebilirsiniz. Örneğin; 90 km hızla giden bir aracın fren mesafesi 53 metre ve durma mesafesi ise 71 metre olarak hesaplanmıştır.

Mevsime Göre Lastik Değişimleri Ne Zaman Yapılır? Yaz lastiği ne zaman takılır ve belirleyici özelliği nedir?

Yasal olarak kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar için bu zorunluluk 01 Aralık'ta başlarken 01 Nisan tarihi itibariyle kalkar. Zorunluluğu olmadığı halde kendi emniyeti için kış lastiği takanlar ise bulundukları bölgenin karakteristik iklim şartlarına bakıp ortalama hava sıcaklığının 7 dereceyi geçtiği zaman diliminde kış lastiklerinin yerine yaz lastiklerini taktırabilirler.

Zira hava sıcaklığının 7 dereceden fazla olan günlerde kış lastiklerinizin özelliği kaybolacak fren mesafenize bağlı olarak durma mesafenizde artacaktır. Yapılan testlerde, yazın 100 km hızda yaz lastiği ile fren mesafesi 38 metre iken, kış lastiği ile 41 metre olduğu görülmüştür. Ayrıca kış şartlarına göre üretilmiş kışlık lastikleriniz daha fazla zarar görecek kullanım ömrü kısalacaktır. Lastik değişimlerinizi 4 lastik aynı olacak şekilde yapmanız da çok önemlidir. Kış lastikleri ile yola devam etmeniz ya da ön iki lastik yaz lastiği arka iki lastik kış lastiği gibi çeşitlemelerle araç kullanmanız aracınızın yakıt sarfiyatını artıracaktır. Çünkü kış lastikleri kış mevsiminde ekstra yol tutuşu sağlamak ve çekiş gücü kazandırmak için daha yumuşak ve dişli üretilmişlerdir.

Yaz lastikleri ise sıcak havalarda düzensiz yıpranmaya karşı daha dayanıklıdır ve bu özellikleri sayesinde lastiğin kullanım ömrü uzun olur. Yaz lastiklerinin yapısı yılın en sıcak şartlarına uyum sağlayacak şekilde hazırlanmaktadır. Bu nedenle yaz lastikleri hem yol tutuş ve frenleme hem de konfor anlamında üstün performans göstermektedir. Takacağınız yaz lastiğinin diş derinliği 1.6 milimden daha kısa olmamalıdır. Eğer bu değerden daha düşük bir lastiğiniz varsa mutla yeni bir lastik alın derim.

 Yazlık Lastik Fiyatları Nedir?

Yaz lastik fiyatları aracınızın lastik ölçülerine göre değiştiği gibi takmak istediğiniz markalara göre değişim gösterecektir. Benim tavsiyem, araç lastiği üreten firmaların lastik değiştirme dönemlerinde yaptıkları yaz lastik kampanyalarını ya da kış lastik kampanyalarını takip etmeniz ve bu kampanyalara göre karar vermeniz olacaktır.

Petlas lastik fiyatları ve kampanyaları için https://www.petlas.com.tr/menu/kampanyalar linkini,

Lassa lastik fiyatları ve kampanyaları için https://www.lassa.com.tr/kampanyalar linkini,

Bridgestone lastik fiyatları ve kampanyaları için https://www.bridgestone.com.tr/lastik-fiyat-listesi?gclid=Cj0KCQjwj9LkBRDnARIsAGQ-hUeAwLxsyB8W2g8vKWnHVq5z_G_zVkQAsrbUfqpH4DXqCTWgXcyyMQUaArVMEALw_wcB linkini,

Özetle dolar kurundaki yükselişle beraber petrol fiyatları da artmış önceki senelere göre lastik fiyatları da aynı oranda zamlanmıştır. Binek otomobiller için ortalama dört adet yazlık lastik fiyatı toplam 800-1200 TL arasında değişmektedir.

Anadolu’da sıkça kullanılan bir atasözü vardır; “ dost başa, düşman ayağa bakar” diye. Trafik canavarı da sıkı, ihmale gelmeyen bir düşmandır bizler için. Bu yüzden nasıl ayaklarımıza önem verip en güzel ve kaliteli ayakkabıları almaya çalışıyorsak, araçlarımız için de aynı şekilde kaliteli ve mevsimine göre lastik almaya ve kullanmaya özen göstermeliyiz.

Peki, Dört Mevsim Lastikler Mevsim Lastiklerinin Göstermiş Olduğu Performansı Verebilirler Mi?

Lastik modellerinin mevsime göre ayrılması ve hatta kimi araçlar için yasal bir zorunluluk haline gelmesi yaşanan acı tecrübeler ve yıllara sari AR-GE çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Yukarıda ki soruya şu şekilde cevap vermek en doğrusudur kanımca. Eğer yaşadığınız coğrafya kışları çok soğuk ve yağışlı geçiyor ve yazları da sıcak ise mutlaka kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanın derim. Tahmin edersiniz ki dört mevsim lastik modelinin diş yüksekliği ve deseni kış lastiği ile yaz lastiğinin karışımından oluşan ortalama bir üründür. Kışın tahmininizden çok kar yağdığında yolda kalabilir, yazın ise mevsim ortalamasından üstünde sıcaklık olması durumunda da durma mesafenize ek yakıt sarfiyatınız artacaktır.