Bahçe Düzenleme

Bahçe Düzenleme

Şehir hayatının inanılmaz hızlı akışı, trafiği, stresi derken insanlar şehir keşmekeşinden uzaklaşmak için çeşitli arayışlar içine girmeye başladılar. Bahçe dizaynı, balkon çiçekçiliği, terasta bitki yetiştiriciliği ve hobi bahçeciliği gibi uğraşlar, bu arayışlardan sadece bazıları. Çocuklar şehirlerde, yaşadıkları semtlerde ve sokaklarda neredeyse toprağa temas edemez hale geldi. Beton bloklardan oluşan devasa bir labirentin içinde kaybolmuş gibi en ufak bir yeşillik, bizde serap etkisi bırakmakta. Parklar, bahçeler ise filmlerde gördüğümüz oksijen çadırları gibi adeta. Hepimiz için birer kurtarılmış bölge.

Diğer taraftan şehirde yaşayıp müstakil bir eve sahipseniz,  ya da gidecek bir köyünüz var ve yaz tatilinizi köyünüzde geçiriyorsanız eğer dünyanın en şanslı insanı olduğunuzu söyleyebilirim. Çünkü bu nimetlerden yoksun, apartman dairesinin içine sıkışmış o kadar çok insanımız var ki etrafımızda. Bu yazımızda müstakil evinizin bahçesini ve köydeki evinizin bahçesini nasıl daha güzel bir hale getiririz sorusunun cevabını arayacağız. Müstakil bir evi olmayan ya da gidecek bir köyü olmayan nispeten şanssız takipçilerimizin bu konuda üzülmelerine hiç gerek yok. Çünkü onları da düşünerek balkon çiçekçiliği ya da balkonda bitki yetiştiriciliği konusundaki tecrübelerimizi müteakiben paylaşacağımız makalemizde bulabilirler.

Bahçeli bir eve sahip sahipseniz eğer bahçe düzenleme konusunda yapacaklarınız hayal gücünüz ile doğru orantılıdır. Öncelikle bahçenizi duvar ya da çitlerle çevrelemeniz güvenlik ve mahremiyet açısından faydalı olacaktır. Bahçe duvarları dekorasyonu konusunda fikir almak için duvar dekorasyonu yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca bahçenize seçeceğiniz kapı modelleri bahçe dizaynı direkt etkileyecektir. Ahşap kapı, demir kapı, otomatik kapı gibi kapı modellerinden hangisini seçerseniz seçin; bahçe düzenleme çalışmasında önemli bir yere sahip olacaktır. Örneğin, bir davete katılmak üzere giydiğiniz bir kıyafetin tamamlayıcı unsuru olarak başınıza taktığınız bir şapka ya da elinize aldığınız bir çanta gibi. Aslında burada anlatmak istediğimiz husus bahçe düzenlemesinde kullanılacak her bir malzeme, bir bütünün parçaları gibi belli bir kompozisyonun gereği olarak tercih edilmelidir.

Bahçe kapısı modelleri arasından bir kapı modeli seçtiniz.  Kapıdan içeri girdiniz, peyzaj çalışma alanının tam içerisindesiniz artık.

Yollar

İşe evinizin girişine kadar ve bahçenizde olmasını istediğiniz barbekü, şömine, mangal, çardak gibi bahçenize keyif katacak, misafirlerinizi ağırlayacağınız alanlara giden yolları tasarlayarak başlayalım. Bu yolları ister kum, taş, çakıl, granit, bazalt gibi sert doğal dolgu malzemeleri ile kaplayabilir isterseniz de sedir, servi, çam, meşe, kestane, akasya ve gürgen gibi rutubete dayanıklı ahşap malzemelerle döşeyerek harika bir yol ortaya koyabilirsiniz. Yolları çok kavisli yaparak yolu uzatmak ve bahçenizde yeşilliğe ayıracağınız alanı küçültmek yerine, gidilecek yere en kısa mesafeyi içerisinde saklayan daha naif kavisler verebilirsiniz. Çok aşırı kavisler kestirmeden geçişlere ve çimlerin ezilmesine neden olur.¹  Ayrıca yolların kenarlarını tuğla ve taşlarla belirleyebileceğiniz gibi saksılı çiçekler ya da bodur çiçeklerle de belirleyebilirsiniz.

Çimler

Çocukların özgürce koşup yuvarlandığı yeşil bir bahçe sahibi olmayı herkes ister. Bunun yolu bahçenizi çimlendirmekten geçer. Bahçenizi çimlendirmeden önce bahçenizi çim ekimine hazır hale getirmeniz gerekir. Bunun için bahçe alanınızdaki her türlü inşaat artığı malzemeleri temizlemeniz, bahçenizi bellemeniz ya da kazmanız gerekir. Toprağı havalandırdıktan sonra tırmıklamanız çim ekimi için güzel bir zemin hazırlamanıza yarar. Diğer taraftan bahçeniz çukurda kalıyorsa mutlaka drenaj sistemi yapmanız gerekecektir. Aldığınız çim tohumu çeşidine göre ekimini sonbahar ya da ilkbahar aylarında yapmanız ve sulamanız gerekir. Zira çim ekimi yaz ve kış aylarında yapılmaz. Diğer taraftan çim ekimi ile uğraşmak istemiyorsanız rulo çim ya da hazır çim alarak bahçenizi kısa sürede yeşillendirmiş olursunuz.

Barbekü, Şömine, Mangal

Bahçesinde barbekü veya şömine isteyemeyecek bir Türk tanımıyorum. Ateşin bulunmasından günümüze mangal keyfi biz Türkler için vazgeçilmezdir. Bu maksatla bahçenizin dizaynına uygun, çevre ile barışık, misafirlerinize nefis ikramlarda bulunacağınız barbekü ve şömine bahçe düzenlemesi çalışmalarında mutlaka olmalı. Tabi ki yapılacak barbekü ve şömine boyutu bahçenizin genişliği ile de doğru orantılı olacaktır. Barbekü ve şömine örneklerini incelemek için tıklayınız.

Çardak

Çardaklar,  barbekü ve şömine ile bir bütün olarak tasarlana bilceği gibi ayrı ayrı ayrıda yapılabilir. Çardak modelleri ya da diğer adıyla kamelya modelleri yapım malzemelerinin türüne göre adlandırılmaktadır. Ahşap çardak modelleri/ahşap kamelya modelleri çeşit çeşittir. Alüminyum ya da çelik gövdeli cam balkon tarzına benzer yapılarla da modern görünüme sahip kışında oturabileceğiniz kamelyalar tasarlayabilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi her şey hayal gücünüze bağlı.

Aydınlatma

Uzun yaz gecelerinde, açık bir havada aileniz ve sevdiklerinizle bahçenizde keyifle oturmak için iyi düşünülmüş bir aydınlatma şarttır. Aydınlatmada aşırıya kaçılmaması, huzur dolu bir atmosfer sağlayacağı gibi elektrik sarfiyatını da azaltacaktır. Bu kapsamda aydınlatma lambalarını seçerken mutlaka LED lamba seçmeye dikkat edin. Bahçe aydınlatma lambaları nerelere konulmalı? Bahçe kapısının sağında ve solunda, evinizi çevreleyen duvarların üzerinde ve bahçe içerisinde bulunan yolların kenarlarında uygun mesafelere lambalar yerleştirilebilir. Ayrıca kamelya ve çardaklarda aplik kullanılabilir. Bahçenizde ağaç varsa eğer ağaç aydınlatma da yapılabilir. Son olarak, bahçe aydınlatma lambalarını fotoselli/gün ışığına duyarlı sensörlerle kumanda edebilecek şekilde yaptıracağınız gibi manuel olarak evinizin içerisinden kontrol edecek şekilde bir pano yaptırmanızı da tavsiye ederim. Uyuduktan sonra bazı lambaları kapatmanız elektrik tasarrufu yapmanıza yardımcı olacaktır.

Çeşme

Bahçenizdeki barbekü ve şöminenin kenarına çeşme yerleştirmeniz, su için sık sık eve girip çıkmanızı engelleyecektir. Ayrıca el yıkama, çay yapmak ve küçük bulaşıkları yıkamada faydalı olacaktır.

Bahçe Bitkileri

Peyzaj çalışmalarının en son aşaması bahçenin bitkilerle donatılmasıdır. Bu çalışma da süs bitkileri dikileceği gibi çiçeklerden oluşan rengarenk bir bahçede ortaya çıkarabilirsiniz. Bahçe bitkilerini dikmeden ya da fidelemeden önce mutlak iyi bir araştırma yapmanızı, olmadı profesyonel insanlardan yardım almanızı öneririm. Diğer taraftan bahçe mobilyaları tercihi de bahçenizin peyzajı kadar önemlidir. Bahçenize rattan mobilya modelleri, sedir mobilya modelleri ile bambu masa sandalye gibi mobilya türlerinden biri çok yakışacaktır. Dostlarınızla bahçenizde kahvelerinizi yudumlarken sağlığınıza şükredecek ve muhteşem bahçenizin keyfini çıkaracaksınız.

 

¹ Doç.Dr.Ö.Bülend Seçkin-Park ve Bahçe Düzenlemede Yollar ve Kaplama Tipleri