Banyo Gideri Tıkanıklığı

Banyo Gideri Tıkanıklığı

Tıpkı lavabo tıkanıklığı gibi banyo gideri tıkanıklığı da istemediğimiz zamanlarda, tam da ihityacımızın olduğu anlarda başımıza gelen sorunlardan biridir. Bu durumu mörfi kanunu olarak tanımlayabiliriz.  Banyo gideri, gider borusunun içine giren yabancı cisimler, boru çapını daraltacağı gibi tıkanmasına da sebebiyet vereceklerdir. Diğer taraftan yıllara bağlı olarak boruların çatlaması veya inşaat aşamasında, giderlerin içine harç ve kireç artıklarının düşmesi sonucu da banyo gider tıkanıkları meydana gelebilir.

Banyo Gideri Taşıyor!

Banyo gider borularının tıkanması ya da kısmen tıkanması durumunda banyo suları rahatça tahliye edilemez. Bu durumda banyo kuvveti ya da duşakabin zemini artık su ile dolar. Kimi zaman bunu duşakabin giderinden su gelmesi gibi algılayabiliriz. Duş esnasında artık suların rahatça tahliye olmaması, zeminde birikme yapması; banyo gider tıkanıklığı alametidir. İşler daha da büyümeden banyo gider bakımı yapılması elzemdir. Normal şartlarda banyo giderleri ve lavabo giderleri yıllık olarak bakım yapılmalıdır.

Banyo Tıkanıklığını Önleme Yöntemleri

Banyo tıkanıklığını önlemek için sık sık banyo gider süzgecini temizlemeli ve kişisel temizlik kıllarını asla banyo giderinden gitmesi için asla zemine atmamalıyız. Bunun yerinde şahsi temizlik artıkları bir peçete yardımı ile biriktirilmeli ve çöpe atılmalıdır. Ek olarak bir iki yılda bir banyo ve lavabo giderlerinin bakım ve kontrolü yapılmalıdır. Tıpkı kışa girmeden baca temizliği yapılması gibi.

Banyo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Tıkalı banyo giderleri genellikle profesyonel tarafından tam anlamı ile açılabilmektedir. Elbette kendi kendinize de tıkalı banyo giderlerinizi açmayı deneyebilirsiniz. Eğer şanslı iseniz ve tıkanıklık banyo giderinin yakın mesafesinde olmuş ise kendi çabalarınız işe yarabilir. Diğer taraftan tıkanıklık şahsi çabalarınızla ulaşamayacağınız noktada meydana gelmiş ise mutlaka işinin ehli usta ellerden yardım talep etmelisiniz.

Profesyonel tıkanık açma işi ile meşgul olanlar, bu işten geçimini sağlayanlar; tıkanıklık açmada ya da kanal açmada profesyonel ekipmanlar kullanmaktadır. Kimi zaman kimyasallardan da yardım almaktadırlar. Bu profesyonel ekipmanlar aşağıdadır.

Tıkalı Banyo Lavabo Deliği Gider Boru Açıcı Aparat Susta

Kanal Logar Açma Teli

Kanal gider açma makinesi

Kanal açma makinesine ait çeşitli uçları