Barbekü ve Şömine Yapımı

Barbekü ve Şömine Yapımı

İYİ Dekorasyon olarak evinizin iç dekorasyonu kadar dış dekorasyonu ile de ilgilenmekteyiz. “Bahçe Düzenlemesi” başlıklı yazımızda bahçe dekorasyonundan bahsetmiş ve aynı yazımızda barbekü ve şöminelerin; tamamlayıcı, dikkat çekici dekoratif yapılar olduğu kadar aileniz ve sevdiklerinizle birlikte kaliteli vakit geçirmenize yarayan yapılar olduğuna da değinmiştik.

Ateş, keşfinden günümüze insanları etrafına toplayan bir ısı kaynağı oldu. En güzel güzel yiyecekleri pişirirken en tatlı muhabbetlerin etrafında yapıldığı bir esin kaynağı oldu. Teknolojinin gelişmesi ile alternatif ısınma, aydınlatma ve pişirme kaynakları var olsa da insanlar; ateşin etrafında şekillenen o muhabbet ortamından ve ateşte pişen yiyeceklerin lezzetinden asla vazgeçmediler. Bundan dolayı şömine ve barbeküler bahçeli evlerde, balkonlarda ve teraslarda yapılması çok istenen yapılar olmaya devam etmekte. Diğer taraftan ateş, her ne kadar pişirdiği yiyeceklere lezzet katsa da, etrafına topladığı insanların içini ısıtsa da yakıldığı ortamda asgari emniyet kurallarına dikkat edilmediği durumlarda “ocağımıza ateş düştü” deyimi ile ifade edebileceğimiz bir acıya dönüşebilmektedir. Bu kapsamda ister açık alanlarda olsun isterse kapalı alanlarda olsun barbekü uygulamalarımızda ve şömine işçiliğimizde asgari emniyet şartlarını yerine getiriyoruz.

Barbekü Modelleri

Yapım Malzemesine Göre Barbekü Modelleri

Yapım malzemesine göre barbekü modelleri üçe ayrılır. Bunlar;

Tuğla barbekü, Taş Barbekü, Hazır Blok Malzemeden Yapılan Barbekü

Yapım Şekline Göre Barbekü Modelleri

Açık Barbekü, Kapalı Barbekü

Barbekü Yapımı

Yukarıdaki barbekü modellerinden herhangi birini tercih etmeniz bizim için yeterli olacaktır. Türkiye’nin her noktasına portatif ve standart olarak hazırlanmış barbekü modellerimizi kargo ile göndermekteyiz. Ayrıca yerinde ücretsiz keşif yapıyoruz. Böylece istekleriniz doğrultusunda işe tecrübemizi de katarak barbekü yaptırmak istediğiniz alan ve çevresine en uygun dekoratif barbekü modelini yerinde yapabiliyoruz. Hangi modeli seçerseniz seçin yangın emniyetinden şirket politikası gereği taviz vermediğimizi bilmenizi isteriz.

Tuğla barbekü, taş barbekü ve hazır blok malzemeli barbekü yapımında şamot harcı kullanmaktayız. Şamot harcı derz boşluklarını en aza indirirken, ısı kaybını engeller ve estetik bir görünüm ortaya koyar. Barbekü ateşliğinin yerden mesafesi standartlara göre uygun yapılmaktadır. Ateş tuğlası ise Tuğla barbekü yapımında ana yapı malzemesi olduğu gibi diğer barbekü ve şömine modellerinde ateşlik kısmı çevreleyen tüm iç alanın örülmesinde kullanılır.  Bu sayede barbeküyü çevreleyen alanın ısıdan etkilenmesi en aza indirilmiş olur. Balkon ve teraslara yapılan barbeküler sabit ve duvara gömülmüş olarak yapılmaktadır. Ayrıca balkon ve terasa yapılan barbekülerin davlumbaz ile bacanın bağlantısı ölçülere uygun yapılmasına dikkat etmekteyiz. Aksi takdirde barbekü tütme yapacaktır. Barbekü bacası yüksekliği çatı tepe mahyasını en az 50 cm geçecek şekilde yapılmalı ve bacadan içeri yağmur ve kar girmesini engelleyecek şekilde şapkalı yapılmalıdır.

En Uygun Barbekü Fiyatları

Tercih edilecek barbekü modelleri ile boyutları barbekü fiyatlarını etkileyen faktörlerdir. Barbekü fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçiniz.

Türkiye’nin her yerindeki işinin ehli ustalarımızla irtibat kurup, ihtiyaçlarınıza göre en uygun barbekü modelini satın almak veya yaptırmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmek için lütfen tıklayınız.

Şömine Modelleri

Yapım Malzemesine Göre Şömine Modelleri

Yapım malzemesine göre şömine modelleri üçe ayrılır. Bunlar;

Tuğla Şömine, Taş Şömine, Hazır Blok Malzemeden Yapılan Şömine

Yapım Şekline Göre Şekline Göre Modelleri

Klasik Şömine, Rustik Şömine, Modern Şömine

Ateşlik Kısmının Yapımına Göre Şömine Çeşitleri

Açık Hazneli Şömine, Kapalı Kapalı Hazneli Şömine

Dış Kaplama Şekillerine Göre Şömine Modelleri

Mermer Kaplama Şömine, Taş Kaplama Şömine, Alçı Kaplama Şömine, Cam Tuğla Kaplama Şömine, Seramik Kaplama Şömine, Ahşap Kaplama Şömine, Pres Tuğla Kaplama Şömine, Pirinç Kaplama Şömine

Ayrıca, Elektrikli ve Doğalgazlı Şömine çeşitleri de vardır.

Şömine Yapımı

Şömineler çok güzel bir dekoratif yapı oldukları gibi aynı zamanda evin her tarafını ısıtmaya yarayan araçlardır. Şömineler genelde evin salonlarına konumlandırılır. Yukarıda ifade edilen şömine çeşitleri ya da şömine modelleri size şömine seçiminde rehberlik edecektir. Şömine modellerinden birini yaptırmak istediğinizde salonunuzda şömineye uygun baca olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer baca yoksa şömine yapımından önce baca çıkılması için tadilat gerekecektir. Günümüzde apartmanlarda en fazla bir iki odada baca bırakılmaktadır. Bazı yapılarda ise sadece oturma odalarında baca bırakılmaktadır. Şömine yapımında en uygun zamanlama oda veya salonunuzun iç döşemesi yapılmadan önceki zaman aralığıdır.  Böylece parke ve marley zeminler şömineye uygun şekilde zemine döşenir. Malzeme israfı engellenmiş olur.

Şömine yapımı ciddi ustalık gerektiren bir iştir. Zira evin içinde ateşin karşısında sıcak bir ortam oluşturulurken şömine yapım tekniklerine uygun üretilmeyen şömineler yangına, zehirli gazların tahliye edilememesi yüzünden zehirlenmelere ve duman tahliyesi iyi yapılamaması nedeniyle tütmelere neden olacaktır. Bunlarda şömine keyfinizi kaçıracaktır. Böylece şömineler bir daha kullanmaya cesaret edilmeyen, salonunuzun bir köşesini işgal eden atıl bir yapıya dönüşecektir.

En Uygun Şömine Fiyatları

Tercih edilecek şömine modelleri ile boyutları şömine fiyatlarını etkileyen faktörlerdir. Şömine fiyatlarını öğrenmek için bizimle iletişime geçiniz.

İYİ Dekorasyon olarak iç mimar onaylı şömine modellerimiz ve işinin ehli çözüm ortaklarımızla Türkiye’nin her noktasında hizmetinize hazırız. Ücretsiz keşif ve zevkinize uygun şömine modelleri yapımı fiyatlarımızı öğrenmek için lütfen tıklayın.