Boya Seçimi ve Miktarı

BOYA SEÇİMİ ve MİKTARI

Evimi boyatmak istiyorum” dediniz ve iç cephe boyası için boya rengini de belirlediniz diyelim.  Peki, hangi tip boya almalısınız ya da hangi boya çeşidi ile evinizi boyatacaksınız? Takdir edersiniz ki piyasada boya çeşitleri olabildiğince fazla ve bazıları da kalitesiz ve sağlığa zararlı maddeler içeriyor. Bu konuda bilginiz yoksa sabırla yazımızı okumanızı tavsiye ederim. Henüz evinizi boyama konusunda bir karar vermemişseniz eğer boya badana başlıklı yazımızdan yararlanmak için lütfen tıklayınız.

Boya Çeşitleri

Boya herhangi bir yüzeye sürüldüğü takdirde koruyucu katman oluşturan maddedir. Boya evinizi ferah gösterecek, psikolojik olarak sizi rahatlatacak en önemli dekoratif malzemedir. Boya seçerken her açıdan düşünerek hareket etmeniz gerekir.  Evinizin rengini değiştirmeye karar verdiğiniz. Aşağıdaki boya çeşitlerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

Saten Boya: Pürüz olmayan, aynı zamanda düz olan yüzeylere uygulandığı takdirde göze oldukça hoş görünen bir boya çeşididir. Saten boyanın en önemli özelliği silinebilmesi ve bir oldukça dayanıklı olmasıdır. Bu boya çeşidi yarı mat boya grubu içerisinde yer almaktadır. Eğer boya yaptırdığınızda uzun seneler dayanmasını istiyorsanız saten boyayı tercih edebilirsiniz.

Akrilik Boya(Su Bazlı Boya): Akrilik, su bazlı ya da diğer bir adıyla plastik boya; çabuk kuruması ve su ile temizlenebilir olmasıyla dikkat çeker. Mat boyaların grubundandır. Üzerindeki kiri oldukça çabuk içine çekebilir. Solvent içermemesi dolayısıyla çocuk odalarında tercih edilebilir, çünkü solvent içermemesi sağlık açısından akrilik boyayı daha avantajlı kılıyor. Bununla beraber yanmayan bir özelliğe sahip olmasından ötürü saklamak diğer boya çeşitlerine göre daha güvenlidir. İç cephe yüzeylerinde, duvar ve tavanlarda, kireç badanalı alanlarda genellikle kullanılır.

Yağlı Boya: Sentetik, parlak, çabuk kuruyabilen bir son kat boyasıdır. Silinebilir ve uzun yıllar dayanabilecek özelliğe sahiptir. Hijyenik olması gereken alanlarda kullanılabilir. Örneğin mutfak ve banyo gibi. Yanma özelliği yüksek olması dolayısıyla evde saklamak güvenli değildir. Kuruma aşamasında solvent maddesini dışarı vererek kuruduğu için yağlı boyayla boyanan bir eve en az bir hafta girmemekte fayda var.

İpek Boya: Su bazlı boya çeşididir. Boya grubu olarak yarı mat boya ve mat boyanın arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde göz yormaz. Özellikle silinebilme özelliğine sahip olduğu için diğer su bazlı boya çeşitlerine göre daha fazla dayanır.

Astar boya: Boyanın ilk katıdır. Genel özelliklerini söyleyecek olursak;boya yapılacak yüzeyi sağlamlaştırmak,boyanın alana daha iyitutunmasını sağlamak,üzerine uygulanacak  boyaya zemin oluşturup boyanın daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlamaktır.

Piyasada silikonlu, su bazlı ve özel mat, akrilik iç cephe boyaları daha çok tercih edilmektedir. Böyle bir boyanın bir kilosu yaklaşık 15 m2 duvar alanı kaplayacak şekilde üretilmiştir. Bu doğrultuda evinizi ister kendiniz boyayın ister boyacı ya da boya ustasına boyatın, eviniz iç duvarlarının metrekaresini ölçün ki ne kadar boya gidecek tahmin edin.  150 m2 iç duvar alanında sahip bir ev için  renk değişimi  de olmayacak ise 10 kg’lık bir boya yeterli olacaktır. Tavan boyası için önce tavan alanını hesaplamanız gerekir ki tavan alanı evinizin metrekare alanına eşittir. Tavan boyasının bir litresi yaklaşık 14 m2 alanı kaplar. Bu 10 litre tavan boyası 140 m2’lik bir evin tavanını boyayabilir. Permolit boya için Boya Sarfiyat Tablosu’ndan yararlanmak için tıklayınız. Hemen hemen diğer markalar için de sarfiyat miktarı yaklaşık eşittir.