En İnatçı 6 Leke ve Çözüm Önerileri

En İnatçı 6 Leke ve Çözüm Önerileri

Çoğunlukla kazalar geliyorum demez. Görünmez kazaların en masumları belki de evimizde, ofisimizde ve kıyafetlerimizde kirliliğe sebep verenlerdir. Diğer, can ve mal kayıplı kazalardan hepimizi Allah korusun diyor ve sözü uzatmadan konumuza dönüyorum. Peki, bu inatçı lekeler hangileri ve çözüm önerileri nelerdir?


1.Halıdan çay lekesi nasıl çıkartılır?


Halıya çay döküldüğünde ilk iş sıvının fazlasını kağıt havlu veya emici bir bez kullanarak emdirmektir ki leke derine işlemesin. Hızlı hareket etmek lekeyi çıkarmada bize avantaj sağlar. İlk müdahale sırasında kuvvet uygulamayın ki kumaşın dokusunda kalıcı zarara veya değişikliğe neden olmayın. Ayrıca lekenin halının derinine işlemesine neden olabilirsiniz.Emdirme işleminden sonra ağartıcı içermeyen toz deterjanı ve ılık suyla bir karışım hazırlayın.
Bu karışımı, bir beze emdirdikten sonra tamponlayın (ovalamadan bastırarak) ve çay lekesinin bez tarafından emilmesini sağlayın. Daha temiz ve ılık su ile halıyı durulayın ve kalan nemi kuru ve temiz bir beyaz bezle tamponlayarak alın.

2.Pas lekesi nasıl çıkartılır?


Limon suyundaki sitrik asit de pas için doğal ve iyi bir leke çıkarıcı görevi görür. Pas lekesi olan bölgeye, limonu sıkarak elde edebileceğiniz veya marketlerde şişeyle satılan limon suyundan biraz dökün, limon suyunu kumaşın tamamen emmesini bekleyin. Sonra giysiyi veya tekstil ürününü güneşte kurumaya bırakın.


3.Kahve lekesi nasıl çıkartılır?


Lekeyi çıkartmak için ağartıcı özelliği olmayan çamaşır deterjanı kullanılmalıdır. Halının üzerini biraz ıslatın. Daha sonra çamaşır deterjanını lekenin üzerine dökün. 30 saniye bu şekilde bekletin, ıslak bez ile lekenin olduğunu temizleyin. Ardından su yardımı ile lekeyi tampon yaparak durulayın. Diğer bir yöntem ise, temiz bir kabın içine yarım limon sıkın ve yarım çay bardağı bulaşık deterjanı ekleyin. Bu karşımı sünger yardımıyla lekenin olduğu alana leke çıkana kadar uygulayın. Leke kaybolduktan sonra temiz suyla alanı durulayın.


4.Mürekkep lekesi nasıl çıkartılır?


Kumaştan mürekkep lekesi çıkartmak için; Mürekkep lekesinin bulunduğu kumaş dayanıklı bir kumaş türüyse, biraz limon suyu ve ılık sütle silip ardından durulayın. Giysilerinizde mürekkep lekesi olduğunda, ilk müdahalede kâğıt havlu ya da temiz bir bezle mürekkebi emdirin. Sıcak su kullanmak lekeyi daha çok yayacaktır.


5.Kan lekesi nasıl çıkartılır?


Kan lekesi yeni ise soğuk veya ılık bir suyun altında biraz bekleterek yıkamanız yeterli olacak ve kan lekesi çamaşırınızdan kolaylıkla çıkacaktır. Eğer hala çözülmediyse biraz sabun ve bir fırça ile hafif bir fırça yardımıyla kan lekesini çıkartabilirsiniz. Kan lekesi eski ise 1 kaşık tuz veya 1 kaşık karbonat ile de kurumuş kan lekesini ovalayıp beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.


6.Oje lekesi nasıl çıkartılır?


Farklı kumaş türlerinde oje çıkarıcı farklı sonuçlar verebilir. Bu nedenle dökülen alanda çok küçük bir yere uygulayarak denemenizde fayda var. Eğer lekeyi oje çıkarıcısıyla çıkarmayı başardıysanız hemen yıkamayı ihmal etmeyin. İşte en korku dolu anlarda biri daha! Burada önemli olan halınızın rengi. En korkulan oje lekeleri halılardır. Eğer halınız açık renkliyse en iyi ihtimalle asetonsuz bir oje çıkarıcı lekeyi çıkarmaya yardımcı olacaktır. Ancak halınız koyu renkliyse lekenin üzerine saç spreyi ya da ispirto dökün. Islak alanı bir sünger ya da kağıt havluya emdirin. Lekeyi tamamen çıkarmak istiyorsanız bu noktada sabırlı olmalısınız.

İYİ dekorasyon bünyesinde ev temizliği branşında çalışanlar, yukarıdaki bilgilere vakıf, işinin ehli emekçilerdir. Ev temizliği konusunda çalışma ortaklarımızı gönül rahatlığıyla arayabilirsiniz.