Ev Temizliği Bezleri ve Renkleri

Ev Temizliği Bezleri ve Renkleri

İYİ Dekorasyon olarak profesyonel ev temizliği ve ofis temizliği konusundaki tecrübelerimizi çalışma alanımıza azami şekilde yansıtmaya çalışıyoruz.  Bu gayretin yanında ev temizliği ve temizlik ürünleri teknolojilerini yakından takip ediyoruz.  Eleştirilere açık olmamız ve müşteri odaklı geribildirimlerden azami ölçüde beslenmemiz sektördeki diğer temizlik şirketleri ile farkımızı ortaya koymamaktadır. Ev temizliği konusu daha önce işlediğimizden bugün ev temizliğinde kullanılan bezler ve renklerinin ne anlama geldiğinden bahsedeceğiz.

Temizlik Bezleri Renklerine Göre Nerede Kullanılır? Temizlik Bezi Renk Kodları Nedir? Hangi Bez Nerede Kullanılır?

Gelin hep beraber yukarıdaki soruların cevabını bulmaya çalışalım. Temizlik sektöründe kullanılan binlerce temizlik malzemeleri vardır. Bu malzemelerin başında da deterjanlardan sonra temizlik bezleri gelmektedir. Temizlik işlerinde öncelikli olarak tüy bırakmayan temizlik bezleri tercih edilmeli, bezler renk kodlarının gerektirdiği alanlarda kullanılmalıdır. 


Sarı Bez: Tuvalet hariç tüm ıslak alanlarda kullanılır.
Mavi Bez: Bütün kuru alanlarda (kapı, pencere, mobilya, ayna vb.) kullanılır.
Kırmızı Bez: Tuvalet ve banyolarda kullanılır.


Kirli bezle temizliğe devam edilmemeli, sık sık değiştirilmelidir. Kirlenen temizlik bezi sıcak su ve deterjanla yıkanıp kurutulduktan sonra kullanılabilir. Aksi takdir hijyenden bahsedemeyiz. Toz alma dışında her türlü temizlik işlemi sırasında uygun eldiven giyilmesi, iş bitiminde eldiven çıkarılıp el hijyeni sağlanması hijyen sürekliliğine katkı sağlayacaktır.


Temizlik Bezi Çeşitleri Nelerdir?


Ev ve ofis temizliğinde birçok temizlik bezi kullanılmaktadır. Bunları; mutfak bezleri, toz bezleri, cam bezleri ve yer bezleri olarak sınıflandırabiliriz. 


Mutfak bezleri: Genelde mutfak tezgâhını kurulamada ve masa bezi olarak kullanılmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi rengi genelde sarıdır. Yüksek emiş gücü sayesinde mutfakta zaman kazanmanıza ve hijyenik bir ortama kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Mutfak bezleri çok çeşitli yağa, kire maruz kalmakta olduğundan sık sık yenisi ile değiştirilmelidir.


Yer bezleri: Havlu gibi sağlam bir dokuya ve emiş gücüne sahiptirler. Genelde banyo, tuvalet ve fayans zeminlerin silinmesinde kullanılır. Bu bezlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus tuvalet ve banyoda kullanılan bezin, diğer fayans zeminlerde kullanılmaması ve kullanımdan sonra mutlaka yıkanarak kurutulmasıdır.


Cam bezleri: Cam silmek tüm temizlikçiler için korkulu rüyadır. Hepimiz hatırlarız, annelerimiz o hafta cam silecekse eğer bir hafta boyunca gazete biriktirirdi. Gazete camdaki nemi tam alamaz, sık sık yenisi ile değiştirilir, her yer ıslak gazete çöpü ile dolardı. Ancak cam bezleri bu korkulu rüyayı işini iyi yapmış olmanın verdiği vicdani rahatlığa dönüştürmekte ve cam silmeyi eğlenceli hale getirmektedir.


Toz bezleri: Her gün temizlenmesi gereken masaüstleri ve ofis araç gereçlerinin tozunu almak için kullanılır. 


Mikrofiber Bezler 


Mikrofiber bezler, son zamanlarda en çok kullanılan temizlik malzemelerinden biridir. Peki, mikrofiber bezlerin bu kadar sık tercih edilmesinin sebebi nedir? 

  • Mikrofiber bezler kıldan 100 kat daha ince yapılı dokusu ile diğer bezlere oranla daha fazla emiş gücüne sahiptir. 
  • Silindikleri yerde tüy bırakmazlar.
  • Silinen yüzeydeki hemen hemen tüm mikropları öldürürler. 
  • Mikrofiber bezleri dezenfekte etmek için ekstra deterjan kullanılmasına gerek yoktur. Sıcak su ile yıkanmaları yeterlidir.