Aylık Ev Temizlik Çizelgesi

Aylık Ev Temizlik Çizelgesi

Günümüzde kadınların ekonomik hayatta aktif rol almaları nedeniyle ev temizliği kavramı sorun oluştururken önemi de her geçen gün artmaktadır. Bir yandan çocukların bakımı, bir yandan yemek yapımı diğer taraftan yarına hazır olması gereken sunum derken genel ev temizliği her zaman ertelenecek bir iş olarak görülmeye başlandı. Halbuki gündelik hayattaki hareketlilik, hava kirliliği, grip gibi bulaşıcı hastalıkların kalabalık şehirlerde daha çabuk yayılması nedeniyle ev hijyeninin sağlanması ancak genel ev temizliğinin belirli seviyeye yükseltilmesiyle olur. Bu nedenle genel ev temizliği asla ertelenmemeli, ev temizliğine her zaman vakit ve nakit ayrılmalıdır.

Çalışan eşlerden bazıları genel ev temizliği problemini; günlük, haftalık veya aylık olarak evlerine gündelikçi, temizlikçi bayan çağırarak çözmeye çalışmakta bazıları da kendileri yapmak için vakit ayırmaktadır. İster evinize temizlikçi bayan alın, isterse kendi işimi kendim görürüm deyin, mutlaka genel ev temizliğini belirli bir disipline ve zamana bağlı kalarak yapınız. Temizlik konusundaki bu disiplin anlayışını alış veriş merkezlerinde, hastanelerde vb. yerlerde hepimiz görmüşüzdür. Tuvalet kapılarında asılı bir Temizlik Çizelgesi mevcuttur. Bu temizlik çizelgesinde temizliği yapan personel tarafından yapılan işler işaretlenir ve karşısına imza atılır. Kontrol eden hanesinde ise kontrol sonrası imzası mevcuttur.

Peki, Ev Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Sabahları size vakit kazandıran tost makinenizi, 6 ayda bir silmekte, her gün silmekte istenilen bir durum değildir. 6 ayda bir sildiğinizde hijyen problemi ortaya çıkarken her gün silmek ise vakit kaybı demektir. Ya da buzdolabının içini yılda bir kez silmek… İşte bu yazımızda, bu durumu ortadan kaldıracak, size vakit kazandıracak günlük haftalık ve aylık olarak yapılacak temizlik işlerini “Ev Temizliği Çizelgesi” adı altında ilginize sunuyoruz. Ayrıca Ev Temizliği Çizelgesi; evinize aldığınız temizlikçi bayan ya da gündelikçi hanımı o gün ne yapacağı konusunda yönlendirmenize ve akşam eve geldiğinizde yapılan işleri kontrol etmenize yardımcı olacaktır. Umarım çalışan çalışmayan ama temizlik konusunda hassas olan veya hassas olmaya çalışan herkese faydalı olur.

Ev Temizlik Çizelgesi

Temizlik Periyodu

Günlük

Haftalık

Aylık

6 Aylık

Temizlik Yapılacak Yerler

Mutfak Tezgahı

Silinir

 

 

 

Ocak

Silinir

 

 

 

Fırının Dışı

 

Silinir

 

 

Fırının İçi

 

 

Silinir

 

Mutfak Masası ve Sandalyeleri

 

Silinir

 

 

Mutfak Dolapları

 

Dışı Silinir

İçi Silinir

 

Kapılar

 

Kolları Silinir

Silinir

 

Halılar

Süpürülür

 

Silinir

Yıkanır

Perdeler

 

 

2 Ayda bir yıkanır

 

Camlar

 

 

2 Ayda bir silinir

 

Tuvaletler Alafranga-Alaturka

 

Yıkanır

 

 

Tuvalet Zemini

Süpürülür

Yıkanır

 

 

Tuvalet Lavabosu

 

Yıkanır

 

 

Banyo duşa kabin

 

Yıkanır

 

 

Banyo zemini

Süpürürülür

Silinir

 

 

Banyo Lavabosu

 

Yıkanır

 

 

Mobilyalar*

Süpürülür

Tozu Alınır

Silinir

 

Buzdolabı

 

Dışı Silinir

 

İçi Detaylı Silinir

Küçük Ev Aletleri (Tost  makinesi,

Mikrodalga vb.)

 

Dışı Silinir

İçi Silinir

 

Yatak Örtüleri

 

Yıkanır

 

 

Cam Balkonlar

 

 

 

Silinir

Balkon Zeminleri

 

Silinir

 

 

Prizler ve Lamba Anahtarları

 

Silinir

 

 

Çöp Kovası

 

Kapağı Silinir

İçi Yıkanır

 

 

Çizelge kullanım örneği :

*Mobilyalar; günlük süpürülür, haftalık tozu alınır ayda bir de silinir.

Haftalık Temizlik Çizelgesi yazımıza için tıklayınız.