Ev Temizliğinde Genellikle Unutulan Yerler

Ev Temizliğinde Genellikle Unutulan Yerler

Ev temizliği belirli bir disiplin ve zaman gerektiren bir iştir. Düzenli bir evinizin olması, temiz bir evinizin olduğu anlamına gelmez. Bulaşıkları düzenli olarak yıkasanız, kirlenmiş kıyafetlerinizi çıkardıktan sonra kirli sepetine atsanız ve kuruması için asılan temiz elbiselerinizi katlayıp gardırobunuzun uygun çekmecesine koysanız dahi eviniz temizlenmiş olmaz.

Ev temizliği; günlük, haftalık ve aylık ev temizlik çizelgesine uygun olacak şekilde yapılan, yazılı olmayan kurallar içerir. Ev ahalisinin pek bilmediği, sadece evin annesinin kafasının takip ettiği ve zamanı geldiğinde uygulamaya koyduğu plandan bahsediyorum. Mesela, baharın gelmesi ile ev boya badana yapılacaksa mutlaka halılar da yıkanır. Bayramlarda ise genel ev temizliği yapılır; camlar silinir; misafir odalarına azami özen gösterilir. Tüm bu işler uzun aralıklı işler gibi gözükse de annelerimizin evde her gün yaptığı gündelik temizlik işleri de mevcuttur. Bunlar; evin süpürülmesi, yemek masalarının silinmesi, mutfak tezgâhının silinmesi, set üstü ocağın silinmesi ve tuvalet ile banyo temizlikleridir.

Kadınların da iş hayatına dâhil olması ile ev temizliği işi erkek ve kadınlar tarafından ortaklaşa yapılmaya başlandı. Camlar erkekler tarafından silinirken, balkonlar hanımlar tarafından yıkanabiliyor. Hayat müşterektir. Diğer taraftan yukarıda da değindiğimiz gibi ev temizliği belirli bir disiplin ve plan gerektiğinden dolayı bu işi üçüncü bir gerçek kişi (gündelikçi bayan) ya da tüzel kişi (temizlik şirketi) çalışan aileler adına yapmaktadır. Temizlikçi bayan ya da gündelikçi olarak adlandırılan emekçiler talebe göre haftada bir veya ayda bir temizlenmesi gereken eve gelerek ev temizliği yapmaktadır.

Ev temizliği ister ev sahipleri tarafından yapılsın isterse profesyonel temizlik personeli tarafından yapılsın, temizliği yapılan evde mutlaka unutulan yerler olacaktır. Çoğu zaman annelerimiz veya eşlerimizden, yaptıkları yorucu ev temizliği sonrası dinlenmek için oturduğu sırada; “aaa şurayı silmeyi unutmuşum” diyerek ayağa kalktığını ve toz bezi ile tekrar işe koyulduğuna şahit olmuşuzdur. Bugünkü yazımızda da ev temizliğinde genellikle unutulan yerler dikkatlerinize sunulacaktır.

Mutfak Temizliğinde Genellikle Unutulan Yerler

Ev temizliğinde en çok zaman ayrılan yerlerin başında mutfak gelir. Yemeklerin burada pişiyor olması, çöplerin burada biriktirilmesi, bulaşıkların ve çamaşırların burada yıkanması ve önemli bir misafir ağırlanmadığı müddetçe üç öğün yemeğin mutfakta yenmesi nedeniyle kirlenmesi kolay, hijyenik temizlik ise zordur. Mutfak temizliğinde genellikle unutulan yerler aşağıdadır:

 • Aspiratör filtresi
 • Bulaşık, çamaşır makinesinin alt zeminleri
 • Buzdolabının yan taraflarındaki boş kısımlar
 • Mutfak dolapları üst kısımları

Salon Temizliğinde Genellikle Unutulan Yerler

Salon temizliği herkes tarafından özenle yapılır. Temizlik Şirketi elemanları, gündelikçiler ve ev sahipleri temizlik işlerine genellikle salondan başlar. Temizlemesi kolay olduğu gibi yapılan işinde sergilenmesi açısından prestij alanıdır. Ancak tüm bu pozitif değerlendirmelere rağmen salon temizliği esnasında da mutlaka unutulan yerler vardır ki bazıları aşağıdadır.

 • Avizeler
 • Duvarlara asılı saat, tablo, vb. gibi nesnelerin üst kenarları ile ön yüzleri

Yatak Odası Temizliğinde Unutulan Yerler

 • Baza altı
 • Komidin Altları

Tuvalet ve Banyo Temizliğinde Genellikle Unutulan Yerler

 • Havlupan
 • Çekmeli sifon bulunan tuvaletlerde su haznesinin üst kısmı

Koridor Temizliğinde Genellikle Unutulan Yerler

 • Portmanto ya da ayakkabılığın üst kısmı
 • Antre duvarlarında asılı objelerin tozunun alınması

İster ev temizliğini kendiniz yapın, isterseniz bir başkasına yaptırın temizlik esnasında ya da temizlik sonrasında yukarıda belirtilen yerleri mutlaka kontrol edin. Bu sizin hem daha hijyenik bir temizlik yapmanızı hem de temizlik işini belirli bir disipline sokmanızı sağlayacaktır. Temizlik işinin belki de en eğlenceli yanı da ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka unutacağınız yerin olmasıdır. Bunun nedeni ise az zamanda çok iş yapma arzusudur. Ama temizlik işi ne bir savaştır ne de sizden insanüstü bir efor ortaya koymanızı gerektirecek bir mücadeledir. Asıl yapılmasını gereken, aylık ev temizlik çizelgesi başlıklı makalemizde de belirttiğimiz gibi temizliği ve temizlenecek yerleri belli bir temizlik planı dâhilinde yapmaktır. Böylece az yorulacak ve her daim eviniz temiz ve düzenli kalacaktır.