Evde Bulundurulması Gereken El Aletleri ve Gereçleri

Evde Bulundurulması Gereken El Aletleri ve Gereçleri

Alet işler, el övünür” diye ne güzel söylemiş atalarımız. Evde yapılması çok zor gibi görünen ya da “ey vah ne olacak şimdi” dediğimiz durumlarda, uygun aletle çözümü zormuş gibi görünen problemleri rahatlıkla çözebiliriz. Geleneksel aile yapımızda da hane reisinden evde küçük tamirat ve tadilat işlerinin yapılmasının beklendiği gerçeğini de unutmayalım.

Bu kapsamda İYİ Dekorasyon olarak üşenmedik ve siz değerli müşteri ve ziyaretçilerimiz için “Evde Bulunması Gereken El Aletleri ve Gereçlerini”  belirledik ve ilginize sunduk. Umarım faydalı bir çalışma olmuştur.

1.Takım Çantası:

Tek gözlü, kapağında vida, cıvata ve somunlarınızı koyabileceğiniz gözleri olan 15-25 litre kapasiteli takım çantası işinizi görecektir.

2.Kontrol Kalemi:

Bazen elektrikli bir aleti fişe takıp güç düğmesine bastığınızda çalışmayabilir. Bu aletin arızalı olduğu anlamına gelmez. Bu durumda kontrol kalemi ile prizi kontrol etmeniz, prize elektriğin gelip gelmediğini anlamanız gerekir. Elektrik yoksa prizde muhtemelen prizlerin bağlı olduğu şalter atmış ya da elektrik kesintisi var demektir. Aksi durumda aletiniz arızalıdır diye biliriz.

3.İngiliz Anahtarı/Kurbağacık:

Lavabolarda kullanılan armatürler zamanla deforme olur ve su kaçırır. Değiştirilme zamanı gelmiş demektir. Bu durumunda mutlaka evinizde İngiliz anahtarı ya da kurbağacık bulunması şarttır. Aksi takdirde armatürü değiştiremeyebilirsiniz.

4.Yıldız Tornavida:

Sandalyenizin arka kısmı ve oturulan kısmındaki gevşemiş vidaları sıkmak için, internetten aldığınız evde kurumlu bir mobilyanın montajı için ya da çaydanlık veya tavaların saplarını tutan vidaları sıkmak için yıldız tornavida mutlaka gerekecektir. Yıldız tornavida alırken takım olarak almanız daha yararlı olacaktır.

5.Düz Tornavida:

Yıldız uç vidaların kullanıldığı yerlerde düz tornavida da kullanılmaktadır. Başta dediğimiz gibi uygun aleti uygun yerde kullanmak işlerimizi daha kolay hale getirir.

6.Şarjlı Matkap:

Bazen söktüğümüz ya da sıktığımız malzemelerde o kadar çok yıldız ve düz vida olur ki iş sonunda parmaklarımızı oynatacak mecalimiz kalmaz. İşte bu durumu engellemek ve zaman kazanmak ve komşularınızla kıyaslandığınızda evde şarjlı matkap bulundurmanız sizi bir adım öteye taşıyacak ve kimi zaman aranan adam olma özelliğine kavuşturacaktır. Stor perdelerin montajında ve tablo, saat gibi objelerin duvara asılmasında şarjlı matkap etkin rol alacaktır.

7.Şerit Metre:

Evinizin boş bir kenarına bir mobilya yaptırmak istediğinizde ölçü almak, oğlunuzun aydan aya gelişimini gözlemlemek ve karşınızdakinin boynunun ölçüsünü almak J için her eve bir şerit metre şarttır.

8.Pense

Cıvatalama ve vidalama esnasında somunun dönmesini engellemek için kullanabilirsiniz. Çocuğunuzun bisiklet freninin onarımı esnasında mutlaka lazım olacaktır. Diğer taraftan pense alırken pensenin yanında kargaburun ve yan keskiyi de almayı unutmayın.

9.Çekiç:

Evde hanımlar gürültülü aletleri pek sevmez. Çekiç de ne işimize yarayacak demeyin. En azından kabuklu olarak aldığınız cevizleri kırmaya yarayabilir.

10.Fener:

Elektrikler gittiğinde ya da dolabın arkasına kaçmış bir malzemenin yerini tespit etmek için el feneri lazım olacaktır.

11.Tamir Bandı/Elektrik Bandı:

Çektirme bant olarak da bilenen elektrik bandı evde yıpranmış ya ezilmiş elektrik kablosunu izale etmenize yarayacaktır.

Evinizde üstesinden gelemeyeceğinizi düşündüğünüz ya da yukarıdaki aletlerle aşamayacağınız bir problemle karşılaşırsanız eğer mutlaka profesyonel ve işinin ehli bir ustadan yardım istemeyi unutmayın. Evet; “alet işler el övünür” ama “at binenin, kılıç kuşananın” da demişler.

Peki, Yukarıdaki Araç ve Gereçlerin Ortalama Maliyeti Ne Kadar olur?

Tercih edilen markalara göre fiyatlar mutlaka değişecektir. Bu araç gereçler içinde en pahalı ürün şarjlı matkap olacaktır. 50 TL’ye bir takım çantası aldıktan sonra 100 TL ile el aletlerinizi ve 250 TL’ye de orta kaliteli bir şarjlı matkap alarak ortalama 400 TL’ye el aletlerinizi tamamlamış olursunuz.