ELEKTRİK TASARRUFUNDA 12 ADIM

ELEKTRİK TASARRUFUNDA 12 ADIM

Neden Tasarruf?

Herkesin bildiği üzere ülke olarak enerji konusunda dışa bağımlıyız.  Maalesef bereketli topraklarımızdan da petrol ve doğalgaz fışkırmıyor.  Bir yandan sanayide, tarımda ürettiğimiz malları ihraç edip ekonomimizi büyütürken diğer yandan enerji ihtiyacımızı karşılamak için daha fazla doğalgaz ve petrol ithal ediyoruz. Doğal olarak da cari açık kapanmıyor. Bu açığı ancak üç yolla kapatabiliriz. Birincisi; üretmekten vazgeçeceğiz ki 80 milyonluk bir ülke için bu düşünülemez. İkincisi; topraklarımızda ve denizlerimizde yeni doğalgaz/petrol rezevleri bulacağız. Üçüncüsü ise bir taraftan yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarına (rüzgar enerjisi, güneş enerji vb.) yönelirken diğer taraftan topyekun olabildiğince tasarruf etmeye çalışacağız. Biz “elektrik tasarrufunda oniki adım” isimli makalemizle bireysel anlamda evlerde elektrik tasarrufu nasıl yapılır konusunu dikkatlerinize sunacağız.

1.     Evde elektrik tasarrufu için ilk yapmanız gereken şey, tüm klasik lambaları LED lambalarla değiştirin.

2.     Boş odaların lambaları kapalı tutun.

3.     Elektrikli ev aletleri bilhassa televizyonları yatarken kapatın ve fişlerini prizden çıkarın.

4.   Cep telefonu ve tabletlerin GPS, Mobil, Wireless özelliklerine ihtiyaç duyulmadıkları zamanlarda kapalı tutulmalıdır ki şarjları uzun süre gitsin şarj etmek durumunda kalmayın.

5.     Buzdolabının başına “ne yesem” düşüncesi ile gelmeyin ki sık sık buzdolabının kapağını açıp kapatmak zorunda kalmayın. Buzdolabı kapağının her açılıp kapanmasında daha fazla elektirk harcar.

6.     Eğer elektrikli şofben kullanıyorsanız su sıcaklığını her zaman sabit derecede tutun. Ortalama bu değer 70 derecedir.

7.     Ütü yaparken kolay ütülenebilen kıyafetleri en sona bırakın ve son bir-iki parça kıyafet kala ütünün fişini prizden çıkarın.

8.     Misafirleriniz geldiğinde mümkünse (misafirinizi takip etmek istediği dizi, maç vs. yoksa) TV’lerinizi kapatın. Böylece daha güzel, muhabbet dolu bir akşam geçirirken tasarrufta etmiş olursunuz.

9.   Her akşam 1 saat TV’lerinizi kapatın. Bu süre zarfında çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmak adına ailecek kitap okuyabilir, bilgi alışverişinde bulunabilir, günlük olaylardan bahseder ve  ufak sorunları masaya yatırabilirsiniz.Bu uygulama cebinize katkı sağlayacağı gibi belki de en önemlisi aile saadetinize de büyük katkısı olacaktır. 

10.   Eğer akıllı elektrik sayacı kullanılıyorsanız çamaşırlarınızı gece 00:00’dan sonra ya da sabah saatlerinizde yıkamaya özen gösterin. Prime time olarak adlandırılan 19:00-23:59 saatleri arasında kesinlikle ekstra elektrik sarfiyatı yapmayın.

11.  Fırınınızda ne pişirirseniz pişirin ilk 20 dakika kapağını hiç açmayın ve olabildiğince kapağını açmaktan kaçının. Her açtığınızda fırınınızın iç ısısı düşecek pişirme derecesine tekrar ısı değerini yükseltmek için daha fazla enerji harcanacaktır.

12.   Doğalgazda tasarruf yöntemlerini uygulayın ki kombinin devreye girme süresi uzasın ve elektrik tasarrufuna katkı sağlasın.

Son zamanlarda ortada dolaşan bir söz var; “itibarda tasarruf olmaz” diye. Siz bakmayın bu söze, asıl olan, “muteber insan tasarruf“ yapar. Boş yere yanan her lamba, açık unutulan her bir televizyon, ilk etapta elektrik faturasının boyunu uzatsa da gelecek nesillere miras bırakacağımız milyarlarca dolar borç yükü olacaktır. İktisatçılar, iktisadı; “sonsuz olan insan ihtiyaçlarının sınırlı kaynaklarla nasıl karşılanacağını inceleyen bir sosyal bilimdir” diye açıklamışlardır. Bu bakımdan iktisatlı olmak, bireysel ve toplumsal gerekliliktir. Medeni, insani bir tavırdır. İktisat evde, çarşıda, pazarda, arabada, tarlada, fabrikada vb. her yerde olmalıdır. Çünkü dünyamız yaşlı ve kaynaklarımız sınırlı. İktisat hayattır.