Fren Sistemi

FREN SİSTEMİ

Fren Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

Araçlarımızı istediğimiz yerde ve anda durdurmaya yarayan sisteme fren sistemi denir. Bu sistem; fren pedalı, fren kabloları, fren hidroliği, fren balatası, fren diski, fren merkezi ile araç lastiğinden oluşur. Lastiklerin fren sistemindeki önemini “Araç Lastiklerinin Önemi” başlıklı makalemizi okuyarak hatırlayabilirsiniz.

Fren Balatası Kaç Km’de Değişir?

Fren balatası değişimi tercih edilen fren balatasının marka/modeline, türüne (yumuşak/sert) ve kullanım şekline göre değişecektir. Yumuşak balatalar iyi frenleme performansı gösterirken kullanım ömürleri kısa olur. Sert balatalar ise frenleme performansı düşük olsa da kullanım uzun olur. Diğer yandan, freni pedalına çok basan bir sürücü iseniz, ya da yavaşlamak için son anı bekleme alışkanlığınız varsa fren balatanızın ömrü kısa olacaktır. İlle de bir kilometre söylemem gerekirse, bir fren balatası ortalama kullanım şekline göre 45.000-60.000 km'de bir değiştirilebilir.

Frenin Sistemi Arızası Belirtileri Nedir?

Sürücünün frene bastığında frenleme süresinin artmasına bağlı olarak durma mesafesinin arttığı hissiyatı. Yağmurlu havalarda bu durum yaşanabilir. Fren basıldığında rahatsız edici tiz bir sesin tekerlerden çıkması fren sisteminizin artık bakım zamanının geldiğinin habercisidir. Ayrıca el freni kavraması için kolu daha yukarı çekme durumu da fren balatasının değişim zamanının geldiğini gösterir.

Fren Balatası Yıpranması Nasıl Anlaşılır?

Bir önceki paragraftaki bilgilere ek olarak, frene basıldığında fren pedalındaki sarsıntı ve lastik değişiminde balataların kontrolü sonucunda balata plakalarının inceleşmiş olduğunun tespit, balataların yıprandığını gösterir. Yenileriyle mutlaka değiştirilmelidir.

Fren Hidroliği, Fren Diski ve Fren Merkezi

ABS Fren sistemindeki hidrolik kaçağı fren pedalınızın boşa çıkmasına, doğal olarak freninizin tutmasına neden olacaktır. Hidrolik kaçağı tespit edilerek kaçak engellenmeli ve fren hidroliği uygun hidrolik yağı ile tamamlanmalıdır.  Fren diski çizilmiş ve fatura yaparak normalden çok daha ince hale gelmiş ise tornalanması ya da değiştirilmesi gerekir. Fren merkezi tüm fren sisteminde diğer parçalar gibi çok önemlidir. Çünkü ön ve arka tekerlerin frenleme esnasındaki dengesini sağlar. Fren basıldığında sağa ya da sola savrulma ya da hafif kayma olması ve tozlanma ve yağ kaçırması durumunda yenileri ile değiştirilmelidir.

Özellikle uzun yola çıkacaksanız mutlaka fren sisteminizi fren test merkezlerinde teste sokarak kontrol ettirin. Test sonucuna göre gerekli tamir ve bakım işlemlerini mutlaka yaptırın. Yine araç lastiklerinizi değiştirdiğiniz her dönemde ve periyodik bakımlarda mutlaka fren sisteminizi mutlaka kontrol ettirin ve bakım kartınıza işleyin.

Ortalama Fren Bakımı Maliyeti Ne Kadar Olur?

Fren bakımı aracınızın markasına ve yapılacak işlemlere göre değişim gösterecektir. Biz burada sizlere ortalama bir fiyat çıkararak sanayiye gitmeden önce sizlere fikir vermek düşüncesindeyiz. Kapsamlı bir bakım yaptırdığımızı farz edelim.

Ön fren balatası: 100 TL

Arka fren balatası: 90 TL

Ön fren balatası değişimi: 30 TL

Arka fren balatası değişimi: 30 TL

Fren diski tornalama: 60 TL

Arka fren kampana tornalama: 60 TL

Fren balata spreyi: 15 TL

Fren hidroliği: 15 TL

Toplam: 400 TL

NOT: FİYATLAR YAPILAN İŞE, USTAYA, MALZEMELERE VE ŞEHRE GÖRE MUTLAKA DEĞİŞİM GÖSTERECEKTİR!

Hayatta harekete geçmek ve hızlanmak kadar durabilmekte çok önemlidir. Hızlandığınız kadar yavaşlayıp durabiliyorsanız eğer, ancak o zaman başarılı olabilirsiniz. Tıpkı uçakların uçabilme değerinin, yere emniyetle inmesiyle ölçülesi gibi. Ya da icracı, sürücü koltuğunda oturan hükümetleri frenleyen yargı gibi. Bunun için hayatın her alanında mutlaka her an danışa bileyeceğiniz, söylediklerine değer verdiğiniz iyi bir fren sisteminiz olsun. Bu, bazen iyi bir dost, bazen de eşiniz olabilir. Bizim hatalarımızı ve nerde durmamız gerektiğini bize hatırlatırlar.  Araçlarınız için ise durmanız gerektiğinde basmak için çekinmeyeceğiniz ve güvendiğiniz bir fren sisteminiz olsun. Güvenli sürüşler dilerim.