Havuzlu Evler

Havuzlu Evler

Havuzlu Bir Bahçeye Sahip Olmak

Bahçeli bir evin dekorasyonunda bahçe düzenlemesi ya da peyzaj çalışması olmazsa olmazdır. Bahçe düzenlemesi konulu bir önceki yazımızı merak ediyorsanız eğer tıklayınız. Bahçe dizaynı birkaç farklı tasarım konseptinden oluşur. Bunlar; bahçe duvarı,  bahçe bitkileri, bahçe çiçekleri, kamelya ya da çardak, barbekü, bahçe aydınlatması, bahçe mobilyaları ve havuzdur. Tüm bu çalışmalar, ev sahibinin isteklerine uygun, birbirini tamamlayan nitelikte ve bir kompozisyon doğrultusunda düşünülerek yapılmalıdır.

Bugünkü yazımızda havuz konusu işlemek istiyoruz. Havuzlu bir bahçe ya da havuzlu bir ev sahibi olmak için öncelikli olarak bahçesi geniş bir eviniz olması gerektirir. Bahçesine havuz yaptırmak istediğiniz evinizde, havuz yapımından sonra barbekü/çardak gibi diğer sosyal alanlara ve bahçe bitkilerine de yer kalıyorsa eğer mutlaka havuz yapımı için bütçe ayırmalısınız. Zira havuz ile birlikte eviniz sınıf atlayacak, havuzlu ev olma sıfatını kazanacak ve değerine değer katacaktır. Aileniz ve dostlarınızla birlikte kaliteli zaman geçirmek ve havuz keyfini doyasıya yaşamakta size kalacaktır. Bir gün evinizi satmak istediğinizde havuz, size satış kolaylığı sağlayacaktır.

Havuz tıpkı barbekü ve şömine gibi insanları etrafına toplayan bir yapıdır. Doğum günü partileri, nişan ve düğün gibi organizasyonlar için aranan bir sahnedir. Havuzlu bir ortamda, mekânda nişanlanmak ya da evlenmek çoğu çiftin hayalidir. Diğer taraftan sizlere havuz; sıcak yaz günlerinde serinleyebilme, hafta sonlarınızı küçük bir tatile çevirebilme imkânı sağlayacak,  havuzunuzda düzenli yüzmeniz halinde ise fit ve sağlık bir vücuda sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Nasıl bir havuz?

Yukarıda da değindiğimiz gibi havuz yapılacak bahçe makul ölçülerde olmalı. Bahçenin büyüklüğü havuzunuzun boyutunu direk etkileyecektir. Havuz bahçeye göre belli oranda tasarlanmalı ki diğer sosyal alanlara da yer kalsın.

Evin bahçesinde çok ağaç varsa ve gölgeli alan fazla ise havuza alan açılmalı ve çevresindeki ağaç dalları budanmalıdır. Çünkü havuzlar; bahçelerin en çok güneş alan yere yapılır. Bu sayede havuzumuz ağaç yaprakları sebebiyle kirlenmez. Isıtmalı havuz sahibiysek eğer ısıtma giderlerinde de tasarruf sağlamış oluruz.

Havuz Çeşitleri Nelerdir?

Aşağıda bahsedeceğimiz havuz çeşitlerinden hangisini seçeceğiniz; bahçenizin boyutu, istekleriniz ve bütçeniz ile direkt ilintili olacaktır. Bu kapsamda hangi havuz tipini tercih edeceğinizi aile bireyleri ile birlikte tartışarak kararlaştırmanızda yarar vardır.

Yer Üstü Havuzları: Diğer havuz tiplerine göre daha uygun fiyatlara sahiptir. Bahçenizin boyutuna göre uygun yer üstü havuzu bulmanız mümkündür. Yeni başlayanlar için iyi bir başlangıç havuzu olacağı gibi taşınabilir olması nedeniyle havuz keyfini gideceğiniz her yere beraberinizde taşıyabilirsiniz. Ancak gittiğiniz yerde su bulmak kaydıyla.

Aile Havuzu: Ortalama boyutlara sahip, ailecek eğlenmeye imkân sağlayan, 1,5 metre derinliğe sahip bir havuz çeşididir. Genelde yalnızken ve boyutu gereği kısa mesafe için yüzme sporuna uygundur.

Kapalı Havuz:  Havuzun üst kısmı ve yanlarından en az ikisinin kapalı olduğu havuzlara kapalı havuz adı verilmiştir. Soğuk havalarda da havuz keyfinden vazgeçmem diyorsanız, bu havuz tipi size uygundur.

Çocuk Havuzu: Küçük bir bahçeniz varsa ya da çok büyük bir bahçeye sahipseniz ve çocuklarınıza özel bir havuz olsun istiyorsanız yaptırabileceğiniz bir havuzdur. Siz büyük havuzda ya da evinizin bahçesinde vakit geçirirken çocuklarınız da kendilerine has alanda güvenle su ile oynayabilir.

Sonsuzluk Havuzu: İsmi her ne kadar fantastik, kulağa hoş gelse de her şeyin bir sonu olduğu gibi bu tip havuzların da bir sonu vardır. Sonsuzluktan kasıt yapısı gereği görsel bir yanılgıya sebep olmasıdır. Bu tip bir havuzlar genelde gökdelen çatılarında, deniz ya da derin bir vadi manzaralı, yüksek yamaçlara kurulmuş evler için idealdir. En maliyetli havuz çeşitlerinden biridir.

Tur havuzu: Boyu 50 metreden uzun olan havuzlardır. Yüzme sporu ile ilgilenenler ve spor kulüpleri için tasarlanmışlardır.

Dalma Havuzu: Sporcular için antrenman sonrasında dinlendirme, yenileme maksadıyla inşa edilmişlerdir. Ayrıca dalış eğitimlerinde de kullanılır.

Doğal Havuz: Bahçenizin daha dekoratif ve çevresi ile uyum içerisinde bir havuzu olmasını istiyorsanız işte bu havuz çeşidi tam size göre. Şelale ve kayalık temalı görsellerle havuzuna doğal bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Olimpik Havuzlar: Evinizde olimpiyatlar düzenlenmeyecekse bu tip havuza gerek yoktur. Adından da anlaşıldığı üzere yüzme sporuna yönelik yapılmış devasa salonlardır.

Yukarıda bahsettiğimiz havuz tiplerinden hangisini seçerseniz seçin mutlaka havuz yapımı konusunda deneyimli bir firma ile çalışmanızı öneririm. Havuz, keyifli olduğu kadar maliyetli bir yapıdır. Keyfinizin sürekli üst seviyede olması için havuz sistemlerinin çalışır vaziyette olması gerekir. Sürekli arıza yapan havuzlar keyfinizi kaçıracaktır. Profesyoneller havuzunuzu projeye uygun olarak inşa edecekleri gibi tamir ve bakım desteği sağlayacaklardır.

Candan Erçetin’in seslendirdiği “İndim Havuz Başına Bir kız çıktı karşıma” şarkısını hepinize armağan ediyorum. Dinlemek için tıklayınız.