İnşaat Sonrası Temizlik

İnşaat Sonrası Temizlik

İnşaat Sonrası Ev Temizliği

Mutfak dolabını, fayanslarını, parke zeminlerini, tuvalet ve banyo dizaynını vs. beğendiğiniz yeni yapım bir ev aldınız. Özellikle hanımefendiler bunlara çok önem verirler ki vermelidirler zaten. Ev alma heyecanı ile inşaat sonrası ev temizliği başlarda pekte düşünülmez. Yeni eve taşınma zamanı yaklaştığında başta göze çarpmayan, banyo ve tuvalet duvarları ile  zeminlerindeki alçı, derz lekeleri, camlardaki harç kalıntıları, çerçevelerdeki koruma bantları ve boya kalıntıları, mutfak dolaplarının içindeki matkap artığı talaşlar ve genel inşaat tozu artık göze çarpmaya başlar. Temizlik için çareler aramaya, yakın akrabalardan yardım istemeye kadar birçok yola başvurulur. “Kendi evimi kendim temizlerim” demek herkesin hakkı olsa da çok yorucu bir iş olduğu kesindir.  İnşaat sonrası temizlik profesyoneller ellerde genellikle 24 saatte biter.

İnşaat Sonrası Detaylı Temizlik Neden Profesyonellere Bırakılmalı?

İnşaat sonrası temizliğini bildiğimiz ev temizliği ile karıştırmamız lazım. İçinde yaşanılan, günlük hayatın belli bir düzende seyrettiği evlerde temizlik, haftalık temizlik çizelgesi ya da aylık temizlik çizelgesi doğrultusunda rutin olarak yapılır. Böylece ev temizliği inşaat sonrası temizlik işine göre daha az yorucu ve daha kısa sürede yapılabilir. Diğer taraftan inşaat sonrası temizlik sadece inşaat pisliğinin ortadan kaldırılması anlamına gelmez. Binanın temelinden çatısının yapımına, tuvalet taşından mutfak dolabına kadar yüzlerce malzemede yüzerlerce insanın el izi, emeği, alın teri mevcuttur. İnşaat tozu, pisliği de cabası. Bu açıdan inşaat sonrası ev temizliği ya da inşaat sonrası apartman temizliği aynı zamanda bir hijyen temizliğidir. Temizliğin, doğru temizlik malzemeleri ile doğru şekilde yapılmaması durumunda evin/binanın sadece tozunu ortadan kaldırmış oluruz.  Mikroorganizmaları her yere dağılırken hijyenden de bahsedemeyiz.

Boya kalıntılarını kazıyarak çıkarma işlemlerinde genellikle parke ve cam çerçevelerin çizilmesi, bilinçsizce kullanılan kimyasallar ile temizlik deterjanları yüzünden mutfak tezgah ve mobilyalarının renginin solması gibi hiçte istenmeyecek sonuçlar ortaya çıkmaktadır.  “Alet işler; el övünür” sözü; uygun aletlerle uygun malzemelerin kullanımı sayesinde işlerin daha kolay ve gönlünüzce olacağını ifade eder.

İnşaat Sonrası Ev Temizliğinde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

İnşaat sonrası ev ve bina temizliğinde dikkat edilecek ilk husus boya kalıntılarından kurtulmaktır. İkinci olarak pimapen, cam çerçevesi ile cam temizliği, temizlik personelini en çok zorlayan alanlardır ki ev sahipleri de temizlik işleminden sonra ilk olarak buraları kontrol etmektedir. Tabi ki de tuvalet, banyo, duşakabin, klozet ve lavaboların harç kalıntılarından arındırılması sonrasında hijyen temizliğinin yapılması da çok önemlidir. Diğer yerlere göre mutfak lavabosu ve mutfak dolabı temizliği daha kolay olsa da hem tozdan arındırılması hem de hijyen temizliği yapılması gereken bir alandır. Balkonlar genelde en çok boya, harç ve derz lekelerinin olduğu alanlardır. Bu alanlarda boya kazıma aparatları; boya kazıma jileti ve spatula yardımı ile tüm kalıntılardan kurtulmalı ve bol su ile yıkanmalıdır. Parkeler ve camlar için temizlik işinin kaymağı, assolisti ya da yemekten sonra yediğiniz tatlısıdır diye bilirim. Çok güzel temizlenmiş bir cam,  tozlarından arındırılmış, boya kalıntısı kalmamış ve yüzey temizleyici ile paspas atılmış parke temizlik personelinin yorgunluğunu alırken ev sahibinin de yüzünü güldürecektir.

Profesyonel Temizlik Şirketlerinin İnşaat Sonrası Temizlikte Kullandıkları Malzemeler Nelerdir?

Sıradan insanların günübirlik temizlik için kullandıkları temizlik deterjanları temizlik için yeterli olsa da inşaat kalıntılarının çıkarılması için profesyonel aletlere kimi zamanda kimyasallara ihtiyaç duyulacaktır. Peki, inşaat sonrası ev ve apartman temizliğinde kullanılan malzemeler nelerdir?

1. Uzatma Kablo

2. Buhar Makinesi

3. Cam Kazıma Jileti

4. Boya Kazıma Jileti

5. Cam Silme Robotu

6. Cam Silme Peluşu

7. Cam Silme Teleskobu

8. Islak Kuru Elektrikli Süpürge

9. Mikrofiber Bezler

10. Toz Bezleri

11. İnşaat Sonrası Derin Temizleme Deterjanları

İnşaat Sonrası Ev Temizliği Fiyatı Nedir?

İnşaat sonrası ev temizliği fiyatı bölgesel olarak değişiklik gösterdiği gibi evin durumu da belirleyici olmaktadır.  Genelde ise 2019 yılı için 400-650 TL arasında inşaat sonrası ev temizliği fiyatları değişmektedir. İnşaat sonrası bina temizliği ise bir adet inşaat sonrası ev temizliği fiyatı ile hemen hemen eşit değerdedir diyebilirim. Temizlik bizim işimiz, arayın bizi, çözelim işi.