Kendi Evimi Nasıl Boyarım?

Kendi Evimi Nasıl Boyarım?

Evi boyatmaya karar vermek kolay bir süreç değildir. Evimi boyatmak istiyorum düşüncesi kafanızda belirse de boya fiyatlarının yüksek olması, boya işçiliği ve boya sonrası ev temizliği gibi ekstra girdiler, düşüncelerinizi fiiliyata geçirmenize engel olabilir. Boya badana maliyetini düşürmek ise sizin elinizde olabilir. Peki,” nasıl olacak bu iş” dediğinizi duyar gibiyim. Lütfen açıklamama izin verin. Başlığımızdan da anlayacağınız üzere; kendi evinizi kendiniz boyayarak. Böylece boya badana ustası/boyacı usta ya da boya badana işçiliği maliyeti aradan çıkmış olur. Boya yaparken alacağınız tedbirlerle de ev temizliği maliyetini de minimuma indirebilirsiniz.

Herkes Boya Yapabilir Mi?

Yazı yazan, eli kalem tutan, herhangi bir özel durumu (engel, hastalık vs.) olmayan herkes boya badana yapabilir. Yeter ki kendine inansın ve cesaretli olsun.

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Boya yapmaya karar verdiniz. Evinizi boyayacağınız boya rengi seçimi ve miktarı belirlediniz. Boya yapmada kullanılan malzemeler; rulo fırça, kestirme fırçası, maskeleme bandı, saten alçı ve rulo sapı da temin edilmişse eğer boya işlemine başlayabiliriz.

Evinizi boyamaya tavanlardan başlayın. “Tavan nasıl boyanır?” Aldığınız tavan boyası kutusu üzerinde üretici firma tarafından boyanın boyama işlemine hazırlanması talimatını iyice okuyun. Üretici firmanın önerdiği miktarda suyu boyaya katın ve boya kıvamı homojen bir hal alıncaya kadar karıştırın. Tavanın boyanması esnasında dikkat edilmesi gereken birinci husus gözünüze boya damlaması olacaktır. Bunun için mutlaka koruyucu gözlük takın ve boya rulosundaki fazlalık boyayı sıyırmadan ruloyu tavana kaldırmayın.

Tavanlar boyandı. Şimdi evin yan duvarlarına sıra geldi. Duvarlarınızda asılı tüm objeleri çıkarın ve emniyetli bir yere kaldırın. Boya yapacağınız alanın zeminini naylon ya da eski kullanmadığınız bir örtü ile kaplayın ki parke zeminler boya ile kirlenmesin. Duvarda varsa çatları saten alçı ile doldurun.  dübel parçalarını duvardan çıkardıktan sonra bu delikleri de yine saten alçı ile doldurun. Alçılı ile doldurduğunuz noktalar kururken duvarın diğer alanlarını ince bir su zımparası ile zımparalayın. Zımparalama işleminden sonra toz bezi ile duvarların tozunu alın. Alçılı noktalar kuruduysa aynı şekilde bu noktaları da zımparalayın ve toz bezi ile tozunu alın. Nemli bir bezle tüm duvarları silin. Kurumaya bırakın. Duvarlar kuruduktan sonra asıl iş başlıyor. Hadi kolay gelsin.

Ev boyaması işleminin en zor kısmı ya da dikkat edilmesi gereken yeri tavan boyası ile duvar boyalarının karışmaması ve pencere çerçevelerine, prizlere ile kapılara boya damlamamasıdır. Bu nokta da maskeleme bandı imdadımıza yetişecektir. Maskeleme bandı ile tüm boya ayrımları ile yukarıda bahsettiğimiz alanları kaplayabilirsiniz.

Boyayı, yine üretici firmanın belirttiği ölçülerde su karıştırarak hazırlayın. Duvar köşeleri rulo fırça ile boyanmaz. Peki; duvar köşeleri nasıl boyanır? Duvar köşeleri kestirme fırça vasıtasıyla boyanı. Rulo fırçanın ulaşamayacağı yerler bu sayede boyanmış olur. Diğer duvar alanları rulo fırça ile yukarıdan aşağı ve her bir fırça bir önceki rulo izinin %50’sini kaplayacak şekilde dikey hareketlerle yapılır. Ruloyu sağdan sola ya da soldan sağa yatay hareketlerle kullanmak duvarda rulo izine sebebiyet verecektir. Yatay hareketten sakının. Boyama işlemi esnasında rulo izleri kapanmıyor gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Bu tamamen boyanın kuruma süresi ile ilgilidir. Boya kurudukça ve kaliteli bir boya da almışsanız tüm izler zamanla kaybolacak ve tüm duvarlarınız tek kalemde yapılmış gibi güzel gözükecektir. Boyama işleminden sonra boya tam kurumadan maskeleme bantlarını çıkartın. Boya kuruduktan sonra bandı çıkarmak zor olacağı gibi çıkarma işlemi esnasında boyayı duvardan sökebilir.

İşte, ev boyaması bu kadar basittir.  Bu iş sıralamasını yaptıysanız eğer artık kendi evini kendi boyayan yetenekli kişiler arasına girdiniz demektir. Diğer taraftan da ne kadar zor bir iş olduğunu da anlamış oldunuz. İYİ Dekorasyon olarak biz yine evinizi boyamaya hazırız.  Yeter ki siz rengini belirleyin, boyamak bizim işimiz.