Kombi Ömrü

Kombi Ömrü

Kombilerinde her malzeme, her araç gereç gibi bir kullanım ömrü vardır. Bir malzemenin kullanım ömrü; kullanım şekline, çalışma süresine ve bakımına göre değişebilir.  İktisatçılar bir malzemeye ömür biçerken ekonomik ömür hesaplamasına atıf yaparken bunu amortisman bedeli ile ifade ederler. Bu arada normal amortisman bedeli %20’dir. Diğer taraftan yiyecek-içecek gibi tüketim mallarının da bir raf ömrü ve son kullanma tarihi vardır.

Kombi Kullanım Ömrü Nedir?

Kombi ömrü ise Sanayi Bakanlığı verilerine göre 15 yıl olarak belirlenmiştir. LPG’ li araçlarda LPG kazanı ömrü 10 yıl olarak belirlenmiş ve yenisi ile değiştirilecek şekilde zorunlu kılınmıştır. Kombiler doğalgaz ve elektrik kullanarak ihtiyaç duyduğumuz ısı enerjisini sağlamaktadır. Doğal olarak bakımları yapılmamış, arızalı bir şekilde kullanılan her bir kombi can güvenliğimizi tehlikeye sokacaktır. İşte bu nokta da, özel araçlarda iki yılda bir, ticari araçlarda ise yılda bir yapılan zorunlu muayene ile LPG kazanları kontrol edilmekte ve süresi dolan ya da kullanıldığında tehlikeli olacak LPG'li araçların trafiğe çıkması engellenmektedir. Ancak kombiler için böyle bir zorunluluk ya da kontrol mekanizması yoktur. Kombi ömrü, bakımı ve kullanım şekline göre uzar ya da kısalır. Burada önemli olan şey kombinizin arızalarına zamanında müdahale ettirmeniz ve yıllık bakımlarını aksatmamanızdır. Bu şekilde kombinizi kullanmanız durumunda kombi ömrü uzayacaktır.  En nihayetinde 20 yıl kullanılmış bir kombi mutlaka yenisi ile değiştirilmelidir. Çünkü gelişen teknoloji ile yeni tip kombiler eskilerine nazaran daha ekonomik, tasarruflu ve emniyetli olarak üretilmektedir.

Kombi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Kombi kullanımına ilişkin en kritik noktalara değinmek istiyorum. Kombi kazanınız basıncı mutlaka 1,5-2-5 bar basıncında tutmalısınız. 1 bar basınçtan aşağıya düştüğünde kombiniz arıza verir ve sıcak su ısıtmaz. 3 bar basınçtan yüksek olması ise kombi içinde ciddi arızalara sebebiyet verebilir. Bunun için sık sık kombi suyunu kontrol edin ve tamamlanması gerekiyorsa kombinin altında bulunan vana vasıtasıyla kazan suyunu istenilen değere tamamlayın.

Sık sık kombinizi açıp kapatmayın. Termostatlı bir kombiniz varsa termostatınızı istenilen dereceye aldıktan sonra bir daha kombinizin derecesi ile ya da açıp kapatmakla uğraşmanıza gerek kalmaz. Türkiye’de ortalama 22-23 derecelik bir oda sıcaklığı idealdir. Hem de faturanızın boyunu uzatmaz. Eğer termostatlı bir kombiniz yoksa taktırabiliyorsanız taktırın ama taktırmak istemiyorsanız kombi üzerinden belirli bir derece sıcaklığı seçin ve bir daha kombiye müdahale etmeyin.

Sıcak su sıcaklığını ise 55 dereceden yükseğe alamayın. Unutmayın doktorlara göre ideal duş sıcaklığı 43-45 derecedir.

Yine petek temizliği yapılmasının kombinin dahar rahat çalışmasına ve ısı kaybının aza indirilerek daha az sıklıkla devreye girmesine yardımı olacaktır.

Yukarıdaki değerlere sadık kalıp kombinizin periyodik bakımlarını zamanında yaptırırsanız kombinizi uzun süre kullanır ve ısınma harcamasında da tasarruf etmiş olursunuz.

Kombi Çeşitleri ve Kombi Fiyatları

Bacalı kombiler, bir çoğumuzun evinde yıllarca kullanmış olduğu gaz yakıtlı şofbenlere benzemek ile birlikte sıcak su veya kalorifer ısıtma amacıyla çalışmayı ayrıştıran üç yollu vanalar veya bir termik eşanjörler gibi farklı düzenekler ile donatılmıştır. 

Bunun yanı sıra elde edilen ısının ısıtma sistemine dağıtımını sağlayan sirkülatör vasıtasıyla ısıtma tesisatının tamamına kazanılan ısıyı aktarırlar. Kombinin içinde bulunan ve sistemde ısınan suyun genleşmesini absorbve eden genleşme tankı ile tesisat basıncı dengelenerek makul seviyede tutulur.
 
Bunun yanı sıra anormal basınç artışları ve muhtemel arızalar için, sistem basıncını tahliye edecek, bir basınç emniyet ventili olmalı. Tesisat havasını otomatik olarak atmaya yarayan hava atma ventili, ısı kontrolü sağlayan termostatlar, emniyet termikleri, ısı algılayıcıları ve baca sensörü gibi emniyet donanımları ile donatılarak can ve mal güvenliği içersin de konforlu bir ısınma ve sıcak su kullanımı hedeflenerek dizayn edilmişlerdir. 

Bacalı kombiler yanma için gerekli olan oksijeni(yanma havasını) bulundukları mahalden temin ederek ısınan havanın yanma hücresinde yükselerek baca yolu ile mahalli terk etmesi sonucu gerçekleştirirler. Doğal olarak sorunsuz ve emniyetli bir yanma için bu tür cihazların bulundu mahallin çok iyi havalandırılması ve kullanılan gaz cinsine göre uygun konumlandırılmış havalandırılma menfezleri bulunması şarttır. 

Hermetik kombiler

Hermetik kombiler; prensip olarak bacalı kombiler gibi çalışmakla beraber, sızdırmazlık sağlanmış kapalı bir yanma hücresi ve cebri hava akışını sağlayan, bir fan motoru ile donatılmış olup, dış ortama bağlı, çift cidarlı bir baca seti ile donatılmışlardır. Bu tür cihazlar (hermetik kombiler),yanma için gerekli olan oksijeni(yanma havasını),dış ortamdan alarak, yanma neticesinde açığa çıkan egzost gazı emisyonunu, yine aynı baca seti içersin de bulunan, tahliye kanalı vasıtasıyla, dış ortama atarak, bulunduğu ortam havasından tamamen bağımsız ve güvenli kullanım sağlarlar.  

Yoğuşmalı kombiler

Yoğuşmalı kombilerin çalışma mekanizması konvansiyonel kombilerle benzerlik taşır ancak yoğuşmalı kombilerin en büyük farkı; dışarı atılan su buharının sıcaklığını da ısıtmaya dönüştürebilme özelliğidir. 

Yoğuşma (yoğunlaşma) teknolojisi sayesinde dışarı atılan gaz halindeki su buharı yoğunlaştırılarak sıvı hale dönüştürülür. Bu da ilave bir ısının açığa çıkmasına sebep olur, bu ısı da ısıtma için tekrar kullanılabilir.

Öncelikle,  yoğuşmalı kombiden elde edilen ısı verimliliği yaklaşık yüzde 109 oranındadır. Bu rakamı konvansiyonel kombilerle kıyaslayacak olursak yoğuşmalı kombilerin yüzde 17 oranında daha verimli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yoğuşmalı kombiler aynı enerjiyle daha fazla ısıtma gücüne sahip olduğundan dolayı enerji israfını büyük oranda azaltır.

Kombi Fiyatları

Vaillant Kombi Fiyatları, ECA Kombi Fiyatları, Demirdöküm Kombi Fiyatları, Buderus Kombi Fiyatları, BOSCH Kombi Fiyatları, Alarko Kombi Fiyatları internet üzerinden araştırabilir ve teknik özelliklerini de göze alarak kıyaslama yapabilirsiniz.