LED TAVAN AYDINLATMASI

LED TAVAN AYDINLATMASI

ŞERİT LED İLE TAVAN AYDINLATMASI

Son yıllarda ev tavan süslemelerin gelişmesine paralel olarak tavan aydınlatma modellerinde de farklı tasarımlar ortaya çıktı. Bunlardan biri şerit led tavan aydınlatması diğeri ise gergi tavan modelleridir. Her iki aydınlatma modeli de modern görünümleri avize modellerİ ile yarışsa da avizeler, bir klasik olarak  tercih edilmeye devam etmektedir. Bir diğer değişle avize kadınlara hitap ederken led ışık erkeklere hitap etmektedir. Bu yazımızda led tavan aydınlatma konusu inceleyeceğiz.
 

LED NEDİR?

 
LED kelimesi İngilizce Light Emitting Diode kelime grubunun baş harflerinden oluşur. Aslında led yarı iletken malzeme olan diyotun ışık yayan versiyonudur. Ledler ilk olarak elektronik cihaz ve aletlerin açık/kapalı olma yani güç durumunu göstermek için kullanılmıştır. Şimdiler de ise dış mekan aydınlatmasında, iç mekan aydınlatmasında, televizyon ekran ve kumandalarında, trafik ışıklarında, reklam panolarında, araba farlarında vb. kullanılmaktadır. Kısacası hayatın her alanında kullanılmaktadır.
 

LED ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

 
Kızılötesi (IR) LED: Kızılötesi LED’ler gece görüş özelliğine sahip kameralarda tercih edilmektedir. Kızılötesi LED’ler ile çalışan bir başka elektronik alet ise televizyon uzaktan kumandalarıdır. Kumanda ucunda bulunan kızılötesi LED’in belirli bir sinyal üretecek şekilde yanıp sönmesi (mors kodu gibi düşünebilirsiniz) sayesinde televizyon, klima, müzik seti gibi elektrikli cihazlarımızı kumanda edebilmemiz mümkündür.
 
RGB LED : RGB LED’ler, kırmızı (Red), yeşil (Green) ve mavi (Blue) renklerde ışık yayabilen 3 farklı LED’in tek bir pakette birleştirilmiş halidir. Bu üç rengi farklı oranlarda karıştırarak insan gözünün algılayabildiği tüm renkleri oluşturabilmemiz mümkündür.Çoğunlukla WS2812 entegresine sahip olan bu LED’ler için güç bağlantıları ve mikroişlemcinizden bir adet haberleşme pinini bağlamanız yeterlidir.
 
Şerit LED : Şerit LED’ler çoğunlukla esnek PCB üzerine SMD tipi LED’ler ile birlikte 12V gerilimde çalışmasına uygun akım limitleyici dirençlere sahiptir. Bu sayede basit bir 12V trafo, araba aküsü, LiPo batarya gibi güç kaynakları ile kolay bir şekilde çalıştırılabilirler. Şerit LED’ler tek renkli olabileceği gibi, RGB ve adreslenebilir tipte olabilir. Bu tamamen şeritte kullanılan LED tipi ile alakalıdır. Çoğu şerit LED farklı uzunluklarda kesilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Tek yapmamız gereken, şerit üzerinde makas ile işaretli noktadan dikkatlice makas, maket bıçağı ya da yan keski gibi bir kesici alet ile kesmektir. Şerit LED’leri makas ile işaretli kısımlarından kesebiliriz.
 
Power LED: Yüksek güce sahip (0.5W ve üstü) LED’lere power LED ismi verilmektedir. Bu tip LED’ler elektronik devrelerdeki güç ve durum göstergesi gibi işlerden çok, aydınlatma amaçlı uygulamalarda tercih edilir.
 
SMD LED: Breadboard ve delikli pertinaks kartlarımızda sıkça kullandığımız 5mm LED’lerden farklı olarak devre kartlarının yüzeyine lehimlenerek kullanılan LED’lerdir. 
 

LED TAVAN AYDINLATMASI NASIL YAPILIR VE YAKLAŞIK MALİYETİ NEDİR?

 
LED tavan aydınlatmasında kullanılan LED türleri Şeritler LED ve RGB LED’lerdir. İster şerit ledleri tercih edin isterse RGB LED’leri tercih edin mutlaka tavan aydınlatmasını yapacağınız mekanın tavan iç çevresini yani kaç metre şerit LED almanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Yine RGB LED mi kullanacaksınız, renkli LED mi kullanacaksınız bunlar maliyeti etkileyecek hususlardır.  Uzunluk hesaplandıktan sonra uzunluk değerine göre adaptör tercih etmelisiniz.
 
Şöyle ki;
 
Tek çipli şerit LED metre’de 0,4 amper akım çekerken, üç çipli şerit LED metrede 1,2 amper akım çeker. Genelde de şerit LED’ler için 12V çıkışlı adaptörler tavsiye edilmektedir. 5 metrelik bir aydınlatma için yazdıklarımızı formüle dökersek;
1 çipli şerit LED'in adaptörden çekeceği akım: 5 metre x 0,4 amper= 2 amper 
3 çipli şerit LED’in adaptörden çekeceği akım: 5 metrex1,2 amper=6 amper
Adaptörünüz ve şerit LED’lerinizin arıza yapmadan uzun süre çalışması için yukarıda hesaplanan değerlerden %20 daha yüksek olmasına dikkat etmelisiniz. Bu bilgi ile beraber 30 metre 3 çipli şerit led kullanılacak bir mekanda alınacak adaptör kaç amper olmalı ve işçilik hariç maliyet ne kadardır sorusuna gelin hep beraber cevap verelim.
30m x 1.2A= 36 Amper eder. Bu değerin %20 fazlası seçilir ki adaptör ve şerit ledler zamanla arıza yapmasın. 40-42 amperlik 420 Wattlık bir adaptör işimizi rahatlıkla görecektir. O halde piyasada 3 çipli şerit ledlerin metresi 5-8 TL arasında değişmekte biz 6 TL olarak hesaplarsak ve adaptörü de ortalama 80  TL  kabul edersek 6 TL x 30 metre=180 TL + 80 TL adaptör fiyatı= 260 TL maliyet ortaya çıkmış olur. 
 

LED’LERİN TERCİH EDİLMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

 
LED'lerin son yıllarda çokça tercih edilmesinin nedeni;
 
1. Uzun ömürlü olmaları,
2. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olmaları,
3. Düşür enerji harcamaları
4. Doğal ışık yaymaları,
5. Anında istenilen ışık yaymaları,
6. Parlaklığının ayarlanabilir olması,
7. Farklı tasarımlara uygun olması,
8. Zararlı gaz barındırmamaları,
 
olarak sırana bilir.