Parke Zeminler

Parke Zeminler

Kiralamak ya da satın almak için boş bir eve girdiğinizde sizi ilk etkileyen dekoratif işlemlerin başında evin parke zemini ve boya badanası gelir. Boya badana konusunu “boya badana” isimli makalemizde bahsettiğimizden bugün sadece zemin döşemesi konusuna değineceğiz.

Evde Parke Zeminler Hangileridir? Parke Döşemenin Faydaları Nedir?

İstinasız yeni yapılan evlerin hepsinde parke döşeme işlemi yapılmaktadır. Parkeler evin tüm odaları ve salonuna döşenmektedir. (Islak zeminlere yani mutfak, banyo ve koridorlara parke döşenmez.) Böylece; dekoratif bir görünüm, temizlemesi daha kolay bir zemin ve ısı, ses ve nem yalıtımına destek olan bir zemin döşemesi ortaya çıkmış olur.

Parke Modelleri ve Çeşitleri Nelerdir? Piyasada Kullanılan Parke Fiyatları Nedir?

Genel anlamda parke çeşitlerini üç başlıkta inceleyebiliriz. Bunlar; ahşap/masif parke, lamine parke ve laminat parkedir.

Masif Parke: Ahşap parkedir. Tamamen doğal malzemedir. Masif Parke, uzun ömürlü olup çok iyi ısı ve ses yalıtımı sağlar. Masif parkelerin üretiminde, dayanıklı, uzun ömürlü ve sert ağaçlar (gürgen, gül ve meşe gibi) kullanılmaktadır. Kullanılan ağaçlar yüksek teknolojili emprenye uygulandığından uzun yıllar kullanılabilir. Masif parkeler, lamine parke gibi katmanlardan oluşmaz tek parça halinde olduğundan sistre ömrü daha uzundur. Çeşitli ebatlarda üretilen masif parkenin yüzeyleri düzgün, yan ve uç kısımlarında ise birbirleri ile birleşmeyi sağlayan zıvanalar bulunmaktadır.
Masif parke seçerken ilk olarak kullanacağımız alana göre ve maruz kalacağı trafiğe uygun ağaç türü olmasına dikkat etmeliyiz. Trafiğin yüksek olduğu alanlarda cilalı modeller seçmeniz masif parkenizin ömrünü uzatacaktır. Açık renk masif parkelerde parlak cila, koyu renkli masif parkelerde ise mat cila kullanmanız ahşabın dokusu ve damarlı yapısını koruyacaktır. Uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne göre büyük alanlarda geniş parkeler, küçük alanlarda ise dar masif parkeler tercih etmeniz alanı olduğundan daha geniş gösterecektir. Metre kare fiyatları 140 TL’den başlamaktadır.

Lamine Parke: Çoğunlukla 3 katmandan oluşan %100 doğal bir kaplama malzemesidir. Masif parkeden pahalıdır çünkü üretim maliyeti daha fazladır. Lamine parke fiyatı 300 TL’den başlamaktadır.

Laminat Parke: Talaşın sıkıştırıldıktan sonra üzerine reçine emdirilmiş kağıt baskıya laminat adı verilmektedir. Doğal değildir. Arasında doğal ağaç yerine MDF ya da HDF kullanılmaktadır. Doğal ağaç kullanılmaması ve vernik istememesinden kullanım alanı diğer parke çeşitlerine göre daha yaygındır. Laminat parkenin avantajları kolay kolay çizilmez, sigara ateşi gibi ateşlere karşı dirençlidir, güneş ışınlarından dolayı rengi solmaz.

Parke Yan Ürünleri Nedir ve Ne İşe Yararlar?

Parke altı şilte, parke altı strafor ve süpürgelik isimli malzemeler laminasyon işleminde kullanılan parke yan ürünleridir.

Laminat parkeler istenilen zemine döşenmeden önce zemin, parke altı şilte ya da parke altı strafor adı verilen; ısı, ses ve nem yalıtımı sağlayan, parkenin esnemesine yardımcı olan, parke üzerinde yürürken çıtırtı sesinin çıkmasını engelleyen ve bozuk zeminin parke için daha düz hale gelmesine yardımcı olan adı geçen bu yan ürünlerle döşenmesi gerekir. Parke altı şişte piyasada 0,5mm-5mm kalınlıkları arasında ve metre ile satılmakta olup metresi tercih edilen malzeme kalınlığına göre değişmektedir. 2mm kalınlığa sahip bir parke altı şilte fiyatı 0,75 TL civarındadır. Parkeden önce zemin döşemesinde Parke altı şilte tercih edilecekse eğer kalınlığının en az 2mm olması önerilmektedir. Parke altı strafor ise 3mm-10mm arasında kalınlıklara sahip olup, metrekare hesabına göre satılır. 3mm kalınlığa sahip bir parke altı strafor fiyatı 3 TL’den satılmaktadır. Kalınlık arttıkça birim fiyatı da artmaktadır. Isı ve ses yalıtımı konusunda iyidir. Ayrıca laminat parkenin döşeneceği zemin çok bozuksa kalın straforla zeminin parkeye daha uygun hale gelmesi sağlanabilir.

Süpürgelik ise parkelerin zemine döşendikten sonra kenarlarda bırakılan boşlukları kapatmaya yarayan, ayrıca parke altına toz ve pisliğin girmesini engelleyen olmazsa olmaz bir dekoratif malzemedir. Piyasada yüksekliğine bağlı olarak metre bazında satılmaktadır.

Evinize Parke Döşetirken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

  • Mobilyanız varsa mobilyanıza uygun bir renk ve motifte parke seçmeye dikkat edin.
  • Salonunuz ya da odanız az güneş görüyorsa açık tonlarda parke seçin.
  • Odanız darsa döşeme yönünü dik olacak şekilde belirleyin ki odanız daha geniş gözüksün.
  • Parke döşenen zeminin çevresinde 10mm’lik boşluk bırakıldığından emin olun.
  • Parke altına şilte veya strafor koymayı unutmayın.
  • Daha fazla görsel bilgi için tıklayın.

Bazı parke markaları aşağıdadır.

Çamsan Parke

Floorpan Parke

Kronopol Parke

Egger Parke

Stepclik Parke